Uroczystości na Westerplatte. „Polska zawsze stała po właściwej stronie, po stronie wolnego świata”

– Naszym zadaniem jest budowanie silnej armii, jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi – mówił o świcie na Westerplatte prezydent Andrzej Duda. – Dziś nie jesteśmy sami i jesteśmy bezpieczni – dodała premier Ewa Kopacz. W Gdańsku o godz. 4.45 odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Komorowski na Westerplatte: w Europie są siły, które dążą do utrzymania sąsiadów w wasalnej zależności

zobacz więcej

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie krótko przed godz. 4.45, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Symbol bohaterstwa

– To miejsce jest i pozostanie na wieki symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza – mówił prezydent Andrzej Duda. – Kiedy dziś patrzymy na te wydarzenia, na wielkie bohaterstwo polskich żołnierzy, możemy być dumni. I przed sojusznikami wtedy, i przed sojusznikami dzisiaj. Polska zawsze stała po właściwej stronie, po stronie wolnego świata – dodał.

– Przeszłość tłumaczy teraźniejszość, ale pozwala budować lepszą przyszłość. I dziś chciałbym mocno powiedzieć, że trzeba przyjąć, że Polska nie ma odwiecznych wrogów. Popatrzmy na nasze dzisiejsze, pełne przyjaźni relacje z Niemcami. Wierzę, że takie stosunki możemy budować ze wszystkimi narodami, szczególnie z naszymi sąsiadami – podkreślił prezydent.

Polska zawsze stała a po właściwej stornie, po stronie wolnego świata

Andrzej Duda mówił też na Westerplatte, że trwały pokój nie może być budowany tylko na słowach. – Ale też na twardej, niezłomnej postawie w obronie porządku i prawa międzynarodowego. Nie można się zgadzać na to, by były naruszane granice, by była naruszana suwerenność państwa. Takie działania wymagają reakcji. Wspólnota międzynarodowa musi bronić słabszych przed silnymi – podkreślił.

– Naszym zadaniem jest budowanie silnej armii, jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi, naszym rodakom. Musimy wzmacniać naszą obecność w NATO, to jest wielkie wyzwanie – wskazywał. – My jesteśmy jak trawa: nawet jak po nas przebiegną, to natychmiast się podnosimy – zakończył.

Dokonać wyboru

W uroczystościach wzięła też udział premier Ewa Kopacz. – Polacy nie byli narodem sprawców, ale byli narodem, który pierwszy padł ofiarą tej wojny. Westerplatte to symbol, przekraczający wymiar historycznego wydarzenia – mówiła. – Każdy ma w życiu swoje Westerplatte. Każdy musi dokonać wyboru między dobrem a złem. Na szczęście bardzo rzadko ten wybór jest tak dramatyczny, jaki mieli żołnierze majora Sucharskiego – dodała.

Szefowa rządu podkreśliła, że „dziś Polska jest w nieporównywalnie lepszej sytuacji, niż w 1939 roku”. – W 1939 roku zostaliśmy sami. Mimo deklaracji i traktatów pozwolono, aby samotna Polska padła pod ciosami hitlerowskiego totalitaryzmu. Dziś jest inaczej. Dziś nie jesteśmy sami i jesteśmy bezpieczni, bo Polska budzi zaufanie, bo jest wiarygodnym partnerem – dowodziła.

– Nie można w imię wewnętrznych politycznych zagrywek obrażać własnego kraju. Obniżać jego wiarygodności – podkreśliła premier.Oprócz prezydenta i premier w obchodach wzięli udział m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, szef MSZ Grzegorz Schetyna, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister finansów Mateusz Szczurek.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się też apel pamięci, po czym oddana została salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Pod pomnikiem złożono wieńce.

źródło:
Zobacz więcej