Transparentna policja. Pierwsze patrole z kamerami na mundurach na ulicach LA

Policjanci mają specjalne kamery (fot. twitter.com/ILSolutions)

Pierwsze patrole policjantów wyposażonych w kamery instalowane na mundurach – które mają rejestrować ich pracę – wyszły w poniedziałek na ulice Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Nagrania z przebiegu służby mają pomagać w rozstrzyganiu spornych sytuacji.

„Zastrzel mnie!” Dramatyczne nagranie z aresztowania podejrzanego o morderstwo

– Policjanci w całym kraju muszą w ciągu sekund podejmować decyzje o życiu lub śmierci – mówi funkcjonariusz Jesse Kidder z policji w New Richmond...

zobacz więcej

Na razie w urządzenia monitorujące zostało wyposażonych kilkuset funkcjonariuszy z oddziału patrolującego przedmieście miasta – San Fernando Valley.

Trzeba włączyć

Aby kamera rejestrowała przebieg służby, policjant musi ją najpierw włączyć. Przedstawiciel policji z Los Angeles Jeffrey Bert zwrócił uwagę, że w związku z tym na początku może dochodzić do pewnych problemów z odpowiednim wykorzystaniem sprzętu.

– Czasami możesz wyskoczyć z samochodu podczas akcji, koncentrując się na działaniu i ostatnią rzeczą, o której myślisz to naciśnięcie przycisku na klatce piersiowej. Zakładamy, że może do tego dochodzić – ocenił przedstawiciel służb bezpieczeństwa.

Szacuje się, że koszt pojedynczej kamery waha się od 350 do 700 dolarów. Policja z Los Angeles zakłada jednak, że do 2016 roku w kamery mają być wyposażeni wszyscy funkcjonariusze udający się na patrole, czyli ok. 7 tys. osób.

Wprowadzenie urządzeń monitorujących działania policji rozważają także inne amerykańskie miasta. Ma to związek z licznymi kontrowersjami i oskarżeniami o nadużywanie siły przez policję. W ostatnim czasie dochodziło na tym tle do zamieszek np. w Ferguson.

źródło:

Zobacz więcej