RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Raptory już w Polsce. Najdroższe myśliwce świata wylądowały w Łasku

Dwie maszyny F-22 wylądowały w Łasku w poniedziałek rano. F-22 Raptor to najbardziej zaawansowany i najdroższy myśliwiec świata, który rzadko pokazuje się poza Stanami Zjednoczonymi. Wysłanie Raptorów do Europy ma pomóc amerykańskiemu lotnictwu zdobyć doświadczenie u boku europejskich sojuszników.

Najnowocześniejsze i najdroższe odrzutowce F-22 Raptor w poniedziałek wylądują w Łasku

F-22 Raptor, najbardziej zaawansowany i najdroższy myśliwiec świata, rzadko pokazuje się poza Stanami Zjednoczonymi. W poniedziałek cztery maszyny,...

zobacz więcej

Dwa myśliwce F-22 przyleciały do Łasku z amerykańskiej bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie stacjonowały od piątku. Ich pobyt związany jest z przybyciem do Polski nowego komponentu rotacyjnego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Rotation Detachment) złożonego z ok. 370 żołnierzy amerykańskich. To jeden z największych do tej pory komponentów.

Stacjonowanie w Łasku komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA reguluje polsko-amerykańskie porozumienie międzyrządowe z 2011 r. Pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe pododdział lotniczy (AvDet – aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności. Rotacyjny pododdział przebywa w Polsce raz na kwartał w okresie od dwóch tygodni do miesiąca. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Obecny Rotation Detachment pozostanie w Polsce do końca września. Amerykańskie Siły Powietrzne podkreślają, że dwa F-22 nie są częścią komponentu rotacyjnego i po wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeniach powrócą do bazy w Spangdahlem.

Raptory lecą do Europy. Myśliwce to odpowiedź USA na działania Rosji

Nowoczesne myśliwce F-22 Raptor przybędą do Europy. Rozmieszczą je tu Stany Zjednoczone – poinformowały w poniedziałek amerykańskie Siły...

zobacz więcej

Najdroższy myśliwiec świata

F-22 to jednomiejscowy, dwusilnikowy samolot zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej. Według ekspertów nie ma godnego siebie przeciwnika w powietrzu. Może też atakować cele naziemne, prowadzić walkę radioelektroniczną i rozpoznanie. Z jednostkową ceną ok. 190 mln dolarów myśliwiec uchodzi za najdroższy na świecie.

Raptor został zaprojektowany tak, aby w maksymalnym stopniu utrudnić jego wykrycie przez radary. Do tej pory rzadko pojawiał się poza granicami Stanów Zjednoczonych; zdaniem ekspertów Amerykanie unikali w ten sposób jego ekspozycji na środki rozpoznania radioelektronicznego potencjalnego przeciwnika.

Walka z Państwem Islamskim

Po raz pierwszy F-22 zostały wykorzystane w boju w ub. roku podczas bombardowania pozycji zajmowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Wspólne ćwiczenia z europejskimi sojusznikami z udziałem F-22 Raptor zostały zapowiedziane w ubiegły poniedziałek przez amerykańskie Siły Powietrzne. To forma wsparcia, jaką Waszyngton chce okazać sprzymierzeńcom, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała 1 stycznia 2010 r. z połączenia funkcjonujących w latach 2001-2009 – 32. Bazy Lotniczej i 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Funkcjonuje w strukturach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, mającego dowództwo w Poznaniu. To jedna z trzech najnowocześniejszych jednostek lotniczych Sił Powietrznych RP, która spełnia wymagania NATO. Stacjonuje w niej 16 samolotów F-16.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej