Tomasz Cimoszewicz: pan prezydent nie wspomniał Lecha Wałęsy, który stał na czele strajków

Brak zaproszenia oficjalnych władz na obchody 35. rocznicy porozumień sierpniowych to „polityczna małość” – uznał Tomasz Cimoszewicz, syn senatora Włodzimierza Cimoszewicza, kandydat do Sejmu z podlaskiej listy PO. W programie „Gość poranka” w TVP Info zwrócił uwagę, że podczas obchodów prezydent Andrzej Duda nie wspomniał o Lechu Wałęsie, który „jest jednym z największych Polaków, a jego zasługi z lat 80. są niezachwiane”.

Wałęsa: kiedyś trzeba zapytać o system emerytalny. Ale powrót do przeszłości to żadna poprawa

– Odpuśćmy mu trochę - powiedział w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info były prezydent Lech Wałęsa, pytany o ocenę pierwszych dni prezydentury...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda wziął w niedzielę udział w uroczystości 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Na uroczystość nie została natomiast zaproszona premier Ewa Kopacz. Również poniedziałkowe obchody w Gdańsku odbywają się bez jej udziału.

– To polityczna małość – ocenił Tomasz Cimoszewicz. Nie zgodził się z argumentem przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy, według którego nie można zapraszać przedstawicieli rządu, który – jak twierdzi – jest przeciwny pracownikom.

„Lech Wałęsa jest jednym z największych Polaków”

Tomasz Cimoszewicz zwrócił również uwagę, że podczas sobotnich uroczystości „pan prezydent nie wspomniał Lecha Wałęsy, który stał na czele strajków; przyszły noblista w przekonaniu prezydenta dzisiaj nie zasługuje na nawet najmniejszą wzmiankę podczas obchodów”.

– Myślę, że Lech Wałęsa jest jednym z największych Polaków. Można się nie zgadzać z jego późniejszą działalnością polityczną, ale jego zasługi z lat 80., walka o naszą wolność są niezachwiane, nie wolno tego podważać. Trzeba o tym mówić, przypominać kolejnym pokoleniom – podkreślił gość TVP Info.

Lech Wałęsa 35. rocznicę porozumień sierpniowych spędza w Afryce, gdzie promuje traktory marki Ursus. Polskie traktory od maja są już montowane w Etiopii.


Zobacz cały program
Lech Wałęsa przebywa obecnie w Afryce (fot. mikroblog Lecha Wałęsy/wykop.pl)

źródło:
Zobacz więcej