RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rekord na polskich torach pobity! Impuls pojechał z prędkością 226 km/h

Na Centralnej Magistrali Kolejowej między Psarami a górą Włodowską, został pobity rekord prędkości polskich pociągów. Impuls 45WE pojechał z prędkością 226 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord prędkości pojazdu szynowego skonstruowanego i wyprodukowanego w naszym kraju.

Jest zgoda! Pendolino popędzi po szynach ponad 160 km/h

Za dwa tygodnie na tory wyjedzie wreszcie Pendolino. Urząd Transportu Kolejowego wydał właśnie PKP Intercity certyfikat na podróże z dużymi...

zobacz więcej

Impuls to najszybszy pociąg w Polsce i poprzedni rekord prędkości też należał do niego. Zdaniem kolejarzy, pojazd zachowywał się bardzo dobrze. – Płynnie przyspieszał do prędkości 220 plus i mógłby pojechać więcej, gdybyśmy mieli odpowiednią zgodę Instytutu Kolejnictwa - mówi Andrzej Markowski, maszynista-instruktor w Kolejach Mazowieckich. I dodaje, że Impuls prowadzi się bardzo intuicyjnie, jest prosty w obsłudze.

Polskie tramwaje przewiozą Niemców. Solaris podpisał kontrakt na ponad 100 mln euro

Umowę na dostawę 41 tramwajów Tramino dla Lipska w Niemczech podpisała polska firma Solaris. Łączna wartość kontraktu przekracza kwotę 100 mln euro.

zobacz więcej

Bogate wyposażenie

Impuls 45WE jest produkowany w nowosądeckim NEWAG-u na zlecenie Kolei Mazowieckich. Jest to pociąg pięcioczłonowy, niskopodłogowy i jednoprzestrzenny, w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Skład jest wyposażony m.in. w pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, wifi i 2 toalety w tym jedną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.

Umowa na dostawę Impulsów została podpisana z firmą NEWAG S.A. niecały rok temu. Koszt inwestycji to 257 mln zł brutto, z czego 82 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej.
Testy pociągu Impuls 45WEi na Centralnej Magistrali Kolejowej w Górze Włodowskiej k. Zawiercia (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Testy pociągu Impuls 45WEi na Centralnej Magistrali Kolejowej w Górze Włodowskiej k. Zawiercia (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej