RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Siemoniak: ciężki sprzęt z USA w Polsce od połowy 2016 r. „Zostały wytypowane dwa miejsca na bazy”

– Magazyny ciężkiego sprzętu amerykańskich sił zbrojnych powstaną w połowie 2016 r. w północno-wschodniej oraz w zachodniej Polsce – poinformował Tomasz Siemoniak. Jak dodał wicepremier i szef MON, polsko-amerykańskie rozmowy na ten temat weszły w decydującą fazę.

Niemiecka prasa: amerykański sprzęt w Europie ustabilizuje sytuację. „NATO przejmuje politykę zastraszania”

Plany rozmieszczenia w Europie ciężkiego sprzętu wojskowego przez USA spotkały się z pozytywnym przyjęciem w niemieckiej prasie. Opiniotwórcze...

zobacz więcej

– Po rozmowach z partnerami amerykańskimi zostały wytypowane dwa miejsca na bazy ciężkiego sprzętu armii Stanów. Jedno w zachodniej Polsce i jedno w Polsce północno-wschodniej – powiedział Tomasz Siemioniak.

Jak dodał minister obrony narodowej, „centrum ćwiczeń” żołnierzy polskich i amerykańskich w naszym kraju ma pozostać poligon w Drawsku Pomorskim. – Przewidujemy, że rozmieszczenie nastąpi w połowie 2016 r. Chcemy to połączyć z udziałem oddziałów armii amerykańskiej w ćwiczeniu Anakonda, żeby po prostu ten sprzęt ćwiczył na Anakondzie, a potem już w tych dwóch bazach pozostał – poinformował Siemoniak.

Pentagon studzi emocje w sprawie ciężkiego sprzętu w Europie. „Nie ma jeszcze żadnych decyzji”

– Obecnie nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy bądź kiedy przenieść ten sprzęt – powiedział w niedzielę pułkownik Steve Warren, rzecznik Pentagonu. To...

zobacz więcej

„Kropka nad i”

Pytany o termin zakończenia rozmów z Amerykanami, szef MON powiedział, że spodziewa się „kropki nad i” przy okazji spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli na początku października.

– Chcę, żeby te sprawy zostały zamknięte do początku października – powiedział Siemoniak.

Rozmieszczenie amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego było tematem rozmów podczas majowego spotkania Siemoniaka z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem w Waszyngtonie.

Rewelacje „NYT”: ciężkie uzbrojenie USA może trafić m.in. do Polski

Pentagon rozważa rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy USA w ramach odstraszania ewentualnej agresji...

zobacz więcej

Ciężkie uzbrojenie

W Europie miałby zostać rozmieszczony sprzęt dla jednej amerykańskiej brygady. Jak podawała amerykańska prasa, do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne, dla 5 tys. żołnierzy USA.

Na terytorium każdego z państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii – miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

Jedną z możliwych lokalizacji amerykańskich magazynów jest Ciechanów w woj. mazowieckim.

źródło:

Zobacz więcej