Łódź na jedwabnym szlaku. Działa już drugie kolejowe połączenie z Chinami

W środę ruszył pierwszy pociąg towarowy z Łodzi do Xiamen w południowo-wschodnich Chinach. W kontenerach znalazła się polska żywność i alkohol. To już druga regularna linia towarowa łącząca Łódź z tym krajem – z powodzeniem funkcjonuje bowiem połączenie z Chengdu, stolicą prowincji Syczuan.

Tajemniczy pociąg „znajduje się na terenie Wałbrzycha”. „Nie wskazano, by były w nim kosztowności”

zobacz więcej

– Dysponując połączeniem Łodź–Chengdu–Xiamen Łódź stała się znaczącym portem multimodalnym dla eksportu towarów z Polski i Unii Europejskiej do Chin. Uruchamiane właśnie połączenie eksportowe pozwoli obniżyć koszty w obu kierunkach o minimum 30 proc. – przekonywał Tomasz Grzelak, prezes spółki Hatrans Logistic, operatora połączenia.

Dziesięć dni zainaugurowano działalność firmy New Silk Railway (NSR) Europe Hub na drugim końcu – w Chinach. – Obecnie odprawiamy pierwszy pociąg eksportowy z Polski. Za pośrednictwem Xiamenu można dotrzeć na Tajwan i rynki Azji Południowo-Wschodniej, co przyczyniło się do wybrania tego miasta przez naszych europejskich partnerów – powiedział Xu Yongxin, szef firmy zajmującej się logistyką połączenia.

Ponad sto kursów

Od kwietnia 2013 roku działa regularne cotygodniowe połączenie cargo z Chengdu do Łodzi. Trasa „Nowego Jedwabnego Szlaku”, jak nazywają je Chińczycy, wiedzie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Przez ponad 2 lata wykonano na nim ponad 100 regularnych połączeń oraz 50 przejazdów czarterowych. Od sierpnia w przeciwnym kierunku jadą głównie polskie produkty spożywcze.

– Do tej pory przewieźliśmy do Łodzi ok. 70 tys. ton produktów głównie z branży elektronicznej, samochodowej, AGD, tekstyliów. W przewozach tych uczestniczy wiele instytucji – obok PKP także przewoźnicy narodowi z Chin, Białorusi i Kazachstanu" – wyjaśnił Grzelak.

Nowy rozdział

Przy okazji pierwszego kursu do Xiamen, władze Łodzi spotkały się z przedstawicielami chińskiego miasta. – Rozmawialiśmy z gośćmi z Chin, że zamykamy pewien etap naszej współpracy – ten, w którym uczestniczyli politycy. Obecnie nasz kontakt gospodarczy jest już dwustronny. Czas na otwarcie etapu, w którym chcielibyśmy budować strefy przemysłowe, zachęcać do inwestowania, wymiany technologii i tworzenia miejsc pracy – po stronie polskiej i chińskiej przekonywał marszałek województwa Witold Stępień.

Wiceburmistrz samorządu Xiamen Zheng Yunfeng przyznał, że zaletą Łodzi jest korzystne położenie geograficzne, dzięki czemu miasto stało się ważnym punktem na „Nowym Jedwabnym Szlaku”. – Xiamen jest miastem w południowo-wschodniej części Chin. Jego port morski i lotniczy należą do dziesięciu największych w Chinach, to także ważny węzeł kolejowy. Rozbudowa połączeń pomiędzy Azją a Europą stanowi dużą szansę dla przedsiębiorstw z Xiamenu – wyjaśnił.

źródło:

Zobacz więcej