RAPORT

Pogarda

Tajemniczy pociąg „znajduje się na terenie Wałbrzycha”. „Nie wskazano, by były w nim kosztowności”

Najnowsze

Popularne

Władze Wałbrzycha w środę przyjęły zgłoszenie o znalezieniu na terenie miasta historycznego pociągu z czasów II wojny światowej - przekazano na konferencji prasowej. Według urzędników, nie chodzi o tzw. pociąg ze złotem, ale pociąg o charakterze militarnym. - W zgłoszeniu nie wskazano, by znajdowały się w nim np. kosztowności. Chodzi bardziej o wyposażenie wojskowe - powiedzieli na konferencji radni.

Odkryli pociąg ze złotem z czasów II wojny światowej? Domagają się 10 proc. znaleźnego

To byłaby sensacja historyczna na skalę światową. Dwóch mężczyzn twierdzi, że znaleźli pancerny pociąg z tzw. złotem Wrocławia, który zaginął w...

zobacz więcej

– Znalezisko jest na terenie miasta, w jego granicach administracyjnych. Nie mogę oczywiście wskazać tego miejsca. Zgodnie z przepisami musimy powiadomić określone ministerstwa, które będą mogły poczynić kolejne kroki – powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha.

Pociąg miało odkryć dwóch mężczyzn – Polak i Niemiec. Z wiadomych względów wolą pozostać anonimowi. Kwestiami rejestracji znaleziska i wywalczenia znaleźnego zajmują się ich przedstawiciele prawni. Ci zgłosili sprawę do magistratu. Rozpalający wyobraźnie skarb jest całkiem realny, na co wskazują ostrożne zachowanie odkrywców oraz postępowanie zgodnie ze wszystkimi procedurami.

Militarny charakter

W piśmie nie podano zbyt dużo szczegółów dotyczących znaleziska. – Nie podano dokładnego adresu, ale nie ulega wątpliwości, że zgłoszenie o lokalizacji pociągu dotyczy terenu naszego miasta. To pociąg o charakterze militarnym i w zgłoszeniu nie wskazano, by znajdowały się w nim np. kosztowności. Chodzi bardziej o wyposażenie wojskowe - stwierdził Arkadiusz Grudzień, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

Pod koniec II wojny światowej Niemcy wywozili zrabowane skarby, żeby nie wpadły w ręce wrogów. Istnieje wiele doniesień, że wiele transportów trafiło na Dolny Śląsk, między innymi w góry Sowie. Ponoć ma się tam znajdować także legendarna Bursztynowa Komnata…

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej