Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wikipedia wykreślona z rosyjskiej czarnej listy. Była na niej dobę za instrukcję wytwarzania narkotyku

Struktura Wikipedii uniemożliwia providerom blokowanie poszczególnych stron portalu (fot.wikipedia.org/pixabay.com/Negativespace)

Rosyjskojęzyczna Wikipedia, wpisana w poniedziałek na listę zakazanych portali, we wtorek została z tej listy wycofana. Przedmiotem sporu był artykuł traktujący o historii i produkcji narkotyku zwanego czaras.

Wikipedia zablokowała użytkowników Neostrady. Powód? Jeden troll

Osoby korzystające z Neostrady przez najbliższy rok nie będą mogły edytować Wikipedii bez zalogowania się. Internetowa encyklopedia zablokowała...

zobacz więcej

Rosyjski Roskomnadzor – służba nadzorująca media i internet – wciągnął Wikipedię na czarną listę, powołując się na czerwcowe orzeczenie sądu, zgodnie z którym publikowanie w Rosji instrukcji wytwarzania haszyszu jest nielegalne. Czaras to jedna z odmian haszyszu, smółka z liści i kwiatów konopi indyjskich.

Coraz ostrzejsza cenzura?

Wkrótce potem Roskomnadzor poinformował jednak, że Wikipedia została „wycofana z rejestru zakazanych informacji”, ponieważ zakwestionowany artykuł został przeredagowany tak, że nie narusza już prawa.

Wcześniej podawano, że Roskomnadzor nakazał operatorom internetu uniemożliwienie dostępu do tego konkretnego artykułu, ale struktura Wikipedii uniemożliwia providerom blokowanie poszczególnych stron portalu.

Od czasu, gdy w 2012 roku Władimir Putin powrócił na urząd prezydenta, w Rosji ustawowo zakazano m.in. portali internetowych zawierających dziecięcą pornografię, materiały poświęcone narkotykom, propagujące samobójstwa itp.

Krytycy twierdzą, że ograniczana jest w ten sposób swoboda internetu i że nowe przepisy mogą prowadzić do zakazywania bardziej ogólnych treści. Władze argumentują natomiast, że chodzi im głównie o ochronę dzieci i młodzieży.

„Financial Times” pisał w poniedziałek, że decyzja zablokowania rosyjskojęzycznej Wikipedii „podnosi działania Kremla wobec internetu na nowy poziom” – po raz pierwszy władze wzięły na cel międzynarodowy portal, wykorzystywany na wielką skalę przez zwykłych Rosjan, a nie media internetowe krytyczne wobec reżimu Putina.

Z deszczu pod rynnę?

Na wieść o zablokowaniu rosyjskojęzycznej Wikipedii redaktor zajmującego się prawami obywatelskimi portalu Mediazona, Siergiej Smirnow, wyraził opinię, że dobrze się stało, ponieważ „teraz o wiele więcej ludzi dowie się, jak omijać blokady”.

We wtorek przed południem na stronie poświęconej czarasowi w rosyjskojęzycznej Wikipedii, bez problemów dostępnej z Warszawy, zamieszczony był czarny nagłówek z informacją, że w Rosji zaczęto blokować Wikipedię i z linkiem do szczegółowej instrukcji, jak ominąć blokadę.

źródło:

Zobacz więcej