RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Imigranci także na polskiej granicy. Już prawie 3 tys. zatrzymanych, to głównie Ukraińcy

Imigrantów próbujących przedostać się do Polski jest nieporównywalnie mniej niż tych przybywających do państw południa Europy (fot. Archiwum KGSG)
Imigrantów próbujących przedostać się do Polski jest nieporównywalnie mniej niż tych przybywających do państw południa Europy (fot. Archiwum KGSG)

Najnowsze

Popularne

Rośnie liczba nielegalnych imigrantów starających się przedostać do Polski. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała prawie 3 tys. osób. To o blisko tysiąc więcej niż w pierwszym półroczu 2014 r.

Trzy razy więcej imigrantów u granic UE. Węgry wyślą tysiące policjantów na granicę. „Nie załatwimy tego płotami”

zobacz więcej

Te liczby nie robią wrażenia w porównaniu z sytuacją na południu Europy. Tylko w lipcu do Grecji przybyło 50 tys. uchodźców, a do Włoch 20 tys. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku do Europy przedostało się 340 tys. imigrantów. To prawie trzykrotnie więcej, niż przez cały zeszły rok.

Większość imigrantów szturmujących wybrzeża Grecji i Włoch pochodzi z państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku polskiej granicy. W tym roku wśród zatrzymanych największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (1,8 tys.), Rosji narodowości czeczeńskiej (ponad 200), Białorusi (ponad 130) oraz Wietnamu (ponad 120). Zdecydowanie rzadziej przybysze pochodzący z Afryki czy Bliskiego Wschodu; najczęściej były to pojedyncze przypadki.

– Jeśli chodzi o kierunki migracji, to w ostatnich latach są one stałe. Z punktu widzenia aktualnej sytuacji migracyjnej w Europie, jesteśmy krajem tranzytowym. Uchodźcy z Afryki Północnej nie są zainteresowani stałym pobytem w Polsce. Ich celem są bogatsze kraje Europy – podkreślił komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Dominik Tracz.

„Liczby nie są niepokojące”

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców od początku roku już ponad 6 tys. cudzoziemców - głównie Ukraińców oraz Czeczenów – złożyło w Polsce wnioski o nadanie statusu uchodźcy. W całym zeszłym roku było 8,2 tys. osób.

– Skala wniosków o przyznanie statusu uchodźcy jest monitorowana zarówno przez Straż Graniczną, jak i Urząd ds. Cudzoziemców, który je rozpatruje. Nie zauważamy znacznego wzrostu liczby składanych wniosków. Na dziś nie są to liczby niepokojące, a wnioskujący to głównie obywatele Ukrainy i obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej – powiedział Tracz.

W całym 2014 r. Straż Graniczna zatrzymała ok. 4,3 tys. cudzoziemców spoza UE, którzy przedostali się do Polski nielegalnie.

Uchodźcy stojący w kolejce po pomoc na greckiej wyspie Kos (fot. PAP/EPA/ODYSSEUS)
Uchodźcy stojący w kolejce po pomoc na greckiej wyspie Kos (fot. PAP/EPA/ODYSSEUS)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej