RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naukowcy wyhodowali ludzki mózg. Założyli firmę, chcą działać na masową skalę

Najnowsze

Popularne

Naukowcy z uniwersytetu w Ohio wyhodowali w laboratorium niemal kompletny ludzki mózg. Narząd wielkości gumki od ołówka ma wyraźną i rozpoznawalną strukturę i zawiera 99 proc. genów obecnych w ludzkim organizmie. Naukowcy poinformowali, że zawiera też większość typów komórek, które występują w mózgu dorosłego człowieka.

Pacjent grał na gitarze, gdy lekarze operowali mu mózg. Śpiewał piosenki The Beatles... [FILM]

zobacz więcej

– Gdybyśmy pozwolili mu rozwijać się dłużej, zapewne wypełnilibyśmy tę jednoprocentową lukę – powiedział profesor Rene Anand z uniwersytetu w Ohio.

– Od dawna walczymy o to, by rozwiązywanie złożonych problemów chorób mózgu było bardziej efektywne. Model, który udało nam się wyhodować, jest dobrą wróżbą. Daje nam nowe, dużo lepsze opcje do testowania i rozwijania metod terapeutycznych, które dotychczas nie były osiągalne – zapewnił profesor Anand.

Mózg ma zaczątek rdzenia kręgowego

Wyhodowany mózg został wytworzony ze zmodyfikowanych genetycznie komórek skóry. Wzrost tkanek trwał 15 tygodni. Mózg ma nawet zaczątek rdzenia kręgowego. Przeprowadzony na nim rezonans magnetyczny wykazał, że narząd pracuje prawidłowo – znajdujące się w nim neurony przesyłają między sobą impulsy.Naukowcy zapewnili, że wyhodowany przez nich mózg nie myśli. Niemal idealnie odwzorowuje jednak pracę ludzkiego narządu, więc będzie można na nim przeprowadzać eksperymenty, stosować nowe leki, a to wszystko bez zagrożenia na zdrowia i życia człowieka.

Profesor Anand i jego współpracownicy założyli firmę, która planuje hodować mózgi na większą skalę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej