RAPORT

Kampania 2020

Curiosity „strzelił” sobie selfie. W tle panorama Marsa

Łazik Curiosty wylądował w kraterze Gale na Marsie w sierpniu 2012 r. (fot.facebook.com/NASA)

Łazik Curiosity to niestrudzony „marsjański fotograf”, który dostarcza naukowcom z NASA unikalnych danych na temat Czerwonej Planety. Czasem kieruje obiektyw także w swoim kierunku. Najnowsze selfie łazik wykonał na miejscu odwiertów przy skale Buckskin.

NASA właśnie opublikowała zdjęcie z Curiosity w kadrze. Fotografia została połączona z wielu obrazów, wykonanych kamerą Mars Hand Lens Imager (MAHLI). Obiektyw zainstalowany jest na ramieniu robota, a aparat rejestruje jego pracę. Curiosity wykonuje więc zdjęcie w podobny sposób, jak ludzie robiący sobie selfie specjalnym „kijkiem".Curiosity co jakiś czas przesyła swoje zdjęcia. Najnowsze selfie jest wyjątkowo ciekawe ze względu na płaski teren, dzięki któremu lepiej widać panoramę planety.

Łazik Curiosty wylądował w kraterze Gale na Marsie w sierpniu 2012 r. W trakcie prowadzonych od tego czasu badań Czerwonej Planety odkrył m.in. ślady erozji wodnej i geologiczne pozostałości środowiska, w którym mogły istnieć prymitywne mikroorganizmy.

źródło:
Zobacz więcej