RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Klezmer, gospel, jazz i teatr na ulicach stolicy. Kulturalny tygiel na Warszawie Singera

Już po raz dwunasty w ostatnim tygodniu sierpnia stolicą zawładnie kultura żydowska. Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, w którym oprócz wydarzeń muzycznych ważną część stanowić będą spektakle teatralne. Bogaty program obfituje w występy wybitnych artystów z Polski i zagranicy, m.in. zespołu Kroke, Grzegorza Turnaua, Kayah czy światowej sławy muzyka reggae i rapera – Matisyahu.

Ruszył festiwal „Warszawa Singera”

zobacz więcej

Festiwal i towarzyszące mu imprezy to prawdziwa gratka dla melomanów i teatromanów oraz wielbicieli kultury żydowskiej. Jak co roku ulica Próżna i plac Grzybowski zapełnią się kramikami, słychać będzie dźwięki muzyki klezmerskiej, a miasto wróci na chwilę do klimatu lat przedwojennych. Nowością tej edycji będzie włączenie do festiwalu terenu przed Pałacem Kultury i Nauki, który przed wojną tętnił żydowskim życiem.

Od 22 do 30 sierpnia będą odbywać się spektakle dramatyczne, recidramy, monodramy oraz czytania performatywne. Do Warszawy zawitają artyści z zagranicy oraz wiele teatrów z Polski. Dzięki bogatemu programowi Warszawa ponownie stanie się tyglem kultur.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków. Wystąpią najznakomitsi kantorzy i chóry kantoralne, m.in. Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz 20-osobowy Chór Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal.

„Szalom na Szerokiej”

zobacz więcej

Gwiazdy z Polski i zagranicy

Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie Matisyahu – światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser. Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku muzyk wykona fenomenalne połączenie energetycznych i pozytywnych rytmów z muzyką żydowską. Do udziału w koncercie „Swinging Jewish Warsaw” zaproszenie przyjęły niezwykłe osobowości polskiej sceny muzycznej: Kayah, Katarzyna Nosowska i Gołda Tencer, które wystąpią w akompaniamencie Jana Smoczyńskiego.

Muzyka klezmerska, gospel i awangardowe adaptacje

Koncert plenerowy „Noc klezmerów” będzie z kolei okazją do wysłuchania zespołu Konsonans Retro z Ukrainy. Wystąpi też energetyczny zespół Vienna Klezmore Orchestra z Austrii, a polskim akcentem klezmerskim będzie warszawska premiera najnowszej płyty „Ten” zespołu Kroke.

Od kilku lat w festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Tym razem z recitalem wystąpi Grzegorz Turnau. W kościele Wszystkich Świętych zagra książę muzyki kosher-gospel Joshua Nelson, wspólnie z nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.

Organizatorzy są otwarci również na nowe projekty muzyczne. Tu na szczególną uwagę zasługuje The Rose Ausländer Project w wykonaniu zespołu Sadawi z Niemiec, a także koncert Katy Carr brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, liderki zespołu „Katy Carr and the Aviators”. Swoje awangardowe adaptacje przedstawią również muzycy reprezentujący tzw. nurt Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha oraz Raphael Rogiński.

Jazz po raz drugi

Znaczenie muzyki jazzowej na festiwalu potwierdza fakt kontynuacji cyklu Singer Jazz Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest Adam Baruch. W programie jazzowym zaprezentują się m.in. Kuba Stankiewicz Trio, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda i Elma. Gwiazdą jazzowej odsłony Warszawy Singera będzie wybitny izraelski jazzman, saksofonista Albert Beger.

Głównymi gwiazdami w tym roku będą Matisyahu i Kayah (fot. festiwalsingera.pl)
Głównymi gwiazdami w tym roku będą Matisyahu i Kayah (fot. festiwalsingera.pl)

Występ kantorów otworzył festiwal „Warszawa Singera”. „Wisła znów szepce po żydowsku”

Trzech kantorów – Moshe Fishel, Avraham Kirshenbaum i Elazar Vinograd z towarzyszeniem Jerozolimskiego Chóru Kantorów wystąpiło w niedzielę w...

zobacz więcej

Spektakle prosto z Izraela

Na festiwalu znajdzie się też miejsce na pokazy spektakli oraz małych form teatralnych. Jedną z głównych atrakcji będzie m.in. izraelski spektakl w reżyserii Mottiego Awerbucha „Głowa pełna ptaków” z udziałem wybitnych izraelskich aktorów Uri Kowalskiego oraz Anabelli.

W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski z Warszawy zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź nadchodzącego sezonu. Będzie można zobaczyć choćby spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej, który był jedną z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu. Widzowie zobaczą też spektakl, wzbudzający równie duże emocje, „Aktorzy Żydowscy”.

Singer na Placu Defilad

Przed Pałacem Kultury i Nauki już 22 sierpnia, wspólnie z inicjatywą Plac Defilad, odbędzie się całodniowe spotkanie z kulturą żydowską. W jego ramach m.in. spektakl w reż. Anny Smolar „Aktorzy żydowscy”, debata „My Żydzi polscy XXI wieku” oraz koncert głównej gwiazdy wieczoru – Marka Dyjaka, zainspirowany muzyką żydowską.

Publiczność może też liczyć na spacer po Placu Defilad, który będzie próbą odtworzenia obrazu przedwojennego układu ulic, zanim stanął tam Pałac Kultury i Nauki. Z kolei w ogrodzie na Placu Defilad zasadzone zostanie siedem sadzonek symbolizujących siedem płodów ziemi Izraela (winogrona, figi, daktyle, jęczmień, pszenicę, granaty, oliwkę). Spotkanie na zakończy uroczysta Hawdala z udziałem wybitnych kantorów.

„Dybuk” w reż. Mai Kleczewskiej otworzy cykl teatralny tegorocznej edycji festiwalu (fot. festiwalsingera.pl)
„Dybuk” w reż. Mai Kleczewskiej otworzy cykl teatralny tegorocznej edycji festiwalu (fot. festiwalsingera.pl)

Zmarł Szymon Szurmiej – długoletni dyrektor Teatru Żydowskiego

W wieku 91 lat zmarł w Warszawie Szymon Szurmiej – aktor, reżyser i działacz społeczny, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru...

zobacz więcej

Oferta dla najmłodszych

Niedziela 23 sierpnia upłynie w atmosferze pikniku dla dzieci i rodzin na skwerze przy Centrum Kultury Jidysz. Z myślą o najmłodszych przygotowano literackie gry miejskie, warsztaty muzyczne i artystyczne.

Starsi będą mogli wziąć udział w pokazowych lekcjach języka hebrajskiego i jidysz, warsztatach kulinarnych i muzycznych oraz spacerze po Muranowie.

Festiwal zagości w innych miastach

Podobnie jak w zeszłym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się też poza Warszawą. Będą to miasta, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer, m.in. Leoncin, Radzymin oraz Biłgoraj, a także Nowy Jork, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej.

Organizatorem festiwalu Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym tego niezwykłego wydarzenia jest Gołda Tencer. To aktorka, pieśniarka, reżyser i dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, która od lat propaguje kulturę jidysz w Polsce i na świecie.

Festiwal co roku przyciąga tłumy, zwłaszcza na wieczorne koncerty w plenerze (fot. festiwalsingera.pl)
Festiwal co roku przyciąga tłumy, zwłaszcza na wieczorne koncerty w plenerze (fot. festiwalsingera.pl)

źródło:
Zobacz więcej