RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemieckie „tak” ws. pomocy dla Grecji. „Decyzja nie jest łatwa”

Wypłata pierwszej transzy na pokrycie zaległych płatności odbędzie się w czwartek (fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)
Wypłata pierwszej transzy na pokrycie zaległych płatności odbędzie się w czwartek (fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)

Niemiecki Bundestag poparł w środę nowy pakiet pomocy dla Grecji. Za wnioskiem rządu o zgodę na trzyletni program w wysokości do 86 mld euro głosowało 454 posłów koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej partii Zieloni; przeciwko była tylko Lewica.

Jest zgoda eurogrupy na trzeci program pomocy dla Grecji. Potrzebna jeszcze akceptacja parlamentów

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek trzeci program pomocy dla Grecji – poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem....

zobacz więcej

W imiennym głosowaniu na zakończenie nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu uczestniczyło 585 posłów; 113 głosowało przeciw, 18 wstrzymało się. Bundestag liczy 631 miejsc, co oznacza, że 46 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Do całkowitego zakończenia procedury ratyfikacji trzeciego programu pomocy, zaakceptowanego w piątek przez ministrów finansów państw strefy euro, brak jeszcze tylko decyzji parlamentu Holandii. Jeżeli posłowie holenderscy wyrażą zgodę, możliwa stanie się wypłata pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Grecja musi zwrócić do czwartku Europejskiemu Bankowi Centralnemu prawie 3,4 mld euro.

Niemiecki minister finansów: grecki rząd dokonał zasadniczego zwrotu

O poparcie wniosku apelował w Bundestagu w imieniu rządu minister finansów Wolfgang Schaeuble. Przyznając, że „decyzja nie jest łatwa”, argumentował, iż grecki rząd „dokonał zasadniczego zwrotu”, a chociaż nie ma gwarancji, niewykorzystanie szansy na przezwyciężenie kryzysu w zadłużonym kraju byłoby decyzją nieodpowiedzialną.

Opozycyjna Lewica jako jedyny klub w Bundestagu ostro skrytykowała porozumienie zachodnich wierzycieli z rządem w Atenach.

Grecy zaciskają pasa. Rozłam w Syrizie przed kluczowym głosowaniem w parlamencie

Po kilkunastu godzinach negocjacji grecki parlament przyjął trzeci pakiet reform oszczędnościowych, którego domagali się wierzyciele....

zobacz więcej

Szef klubu Lewicy Gregor Gysi zaprzeczył, jakoby program był w stanie odbudować grecką gospodarkę. – Jesteśmy świadkami demontażu świadczeń socjalnych i emerytalnych, co odbije się negatywnie na sile nabywczej greckich konsumentów – mówił przedstawiciel postkomunistów. Lewica jest politycznym partnerem rządzącej w Grecji Syrizy premiera Aleksisa Ciprasa.

Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro. Pierwsza rata wsparcia dla Grecji ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Udział Niemiec w pakiecie pomocy wynosi 27 proc. Berlin ogłosił, że traktuje jako nieodzowny dalszy udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomocy dla Grecji. MFW zdecyduje o tym dopiero na jesieni, po pierwszej ocenie realizacji przez Grecję programu reform.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej