RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inteligentne zegarki zdominują rynek fitness? Opaski sportowe posiadają dużo mniej funkcji

Zegarkiem Apple interesuje się dziś trzy razy więcej klientów niż podobnymi urządzeniami z Androidem (fot. Lionel Ng/Getty Images)
Zegarkiem Apple interesuje się dziś trzy razy więcej klientów niż podobnymi urządzeniami z Androidem (fot. Lionel Ng/Getty Images)

Konsumenci porzucają opaski oraz inne technologie ubieralne na rzecz inteligentnych zegarków – informuje Business Insider. W 2015 r. udział akcesoriów fitnessowych w branży wearables spadnie do 48 proc. wobec 53 proc. w 2014 r. Największe zainteresowanie budzi Apple Watch.

Która godzina? Sprawdź swego Putina! Apple wypuścił limitowaną linię zegarków

Jest krzykiem mody, technologicznym arcydziełem i widnieje na nim podpis Putina. Wśród zegarków Apple Watch, które z początkiem miesiąca pojawiły...

zobacz więcej

Zegarkiem Apple interesuje się dziś trzy razy więcej klientów niż podobnymi urządzeniami z Androidem. Klienci oczekują od urządzeń przede wszystkim rozbudowanego systemu powiadomień oraz zaawansowanych funkcji fitnessowych. Opaski i liczniki sportowe posiadają natomiast mniej funkcji, co może doprowadzić do zepchnięcia ich do kategorii produktów niszowych.

Eksperci „iMagazine” traktują jednak z dystansem długoterminowe prognozy dotyczące całego rynku wearables.

„Trudno obecnie porównać użytkowników obu typów urządzeń”

– Zarówno smartwatche, jak i opaski fitnessowe, nadal są we wczesnym stadium rozwoju. Te pierwsze w szczególności obecnie trafiają w ręce entuzjastów nowinek technologicznych, tzw. early adopters. Te drugie z kolei są na tyle tanie, że często trafiają do szuflady, gdy się znudzą. Dlatego trudno obecnie porównać użytkowników obu typów urządzeń – mówi Wojciech Pietrusiewicz z „iMagazine”.

Inteligentny zegarek od Apple posłuży jako telefon i przeczyta maila. Będzie rewolucja?

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch...

zobacz więcej

– Zawsze sceptycznie podchodziłem do wzrostów w danej kategorii rynkowej, szacowanej przez analityków. Często istnieje wiele niewiadomych, szczególnie na nowych rynkach i przy nowych kategoriach produktów. Osobiście znam kilka przypadków, gdzie zarówno opaska na nadgarstek, jak i smartzegarek pomogły różnym osobom całkowicie zmienić swój niezdrowy tryb życia – dodaje redaktor Pietrusiewicz.

Dominacja rynku jeszcze nie teraz?

Obecnie oraz w najbliższym horyzoncie czasowym zarówno zegarki, jak i opaski będą oferować podobne funkcje fitnessowe. Trudno oczekiwać zatem zdominowania tego rynku przez jeden typ urządzeń.

– Pozostaje jednak pytanie, czy inteligente zegarki będą kanibalizowały sprzedaż opasek i czujników, czy z czasem zaczną się wzajemnie uzupełniać? Czy będą używane przez całą dobę, czy tylko na czas treningu? W porównaniu ze smartfonami te produkty są dodatkiem do naszego życia, a nie wymogiem, bez których nie da się żyć – wyjaśnia redaktor naczelny „iMagazine” Dominik Łada.

Eksperci Business Insidera wskazują, że coraz istotniejszym kryterium przy wyborze danego urządzenia będzie jakość jego wykonania oraz wysoki poziom estetyczny. Apple wprowadziło trzy wersje zegarka: aluminiową, stalową i pozłacaną, z kolei jedną z wersji opaski Fitbit zaprojektowała Tory Burch – ikona świada mody.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej