Trzy razy więcej imigrantów u granic UE. Węgry wyślą tysiące policjantów na granicę. „Nie załatwimy tego płotami”

Liczba imigrantów w lipcu jest trzykrotnie wyższa niż w tym samym miesiącu w roku 2014. Tylko tego jednego letniego miesiąca liczba osób, które dotarły do granic Unii Europejskiej wyniosła 107 500 – poinformowała we wtorek unijna agencja ds. granic Frontex. Z sytuacją nie radzą sobie Grecy, z kolei Węgrzy zamierzają wysłać tysiące policjantów, aby powstrzymać falę uchodźców.

Zamieszki na greckiej wyspie. Imigranci walczą z policją, żądają wsparcia i opieki

Na wyspie Kos, popularnym celu turystycznych wycieczek, trwają starcia między imigrantami i policją. Setki uchodźców z państw Afryki Północnej i...

zobacz więcej

„To trzeci z rzędu rekordowy miesiąc, tyle że w lipcu liczba imigrantów była wyraźnie wyższa niż w czerwcu, kiedy wyniosła 70 tys.” – wynika z komunikatu agencji Frontex, mającej siedzibę w Warszawie.

Frontex podkreśla na swej stronie internetowej, że po raz pierwszy, od kiedy prowadzone są statystyki, czyli od roku 2008, liczba uchodźców u granic UE przekroczyła na przestrzeni miesiąca 100 tys.

Tym samym w ciągu siedmiu miesięcy tego roku ich liczba sięgnęła 340 tys., gdy w tym samym okresie 2014 r. wynosiła 123,5 tys., co, jak podkreśla Frontex, „stanowi bezprecedensową presję dla organów kontroli granic w Grecji, we Włoszech i na Węgrzech”.

Ośrodek dla uchodźców podpalony w Niemczech. „Neonaziści terroryzują mieszkańców”

W Niemczech doszło do kolejnego przypadku podpalenia obiektu dla uchodźców, oczekujących na rozpatrzenie wniosku o azyl. W nocy ze środy na...

zobacz więcej

Do Europy przybywają teraz głównie Syryjczycy i Afgańczycy

Lwią część imigrantów, którzy nielegalnie trafiają do UE, stanowią Syryjczycy i Afgańczycy. Większość z nich uciekając przed niestabilnością w swych krajach przybywa najpierw z Turcji do Grecji.

– To nadzwyczajna sytuacja dla Europy, wymagająca od wszystkich państw członkowskich Unii włączenia się z pomocą dla władz tych krajów, które masowo przyjmują uchodźców u swych granic – oświadczył dyrektor wykonawczy agencji Fabrice Leggeri. Powiedział, że Frontex zażądał od państw członkowskich dodatkowego sprzętu i ludzi do wsparcia operacji w Grecji i na Węgrzech.

W lipcu niemal 50 tys. imigrantów przybyło przez Morze Egejskie, głównie na greckie wyspy Lesbos, Chios, Samos i Kos.

Ponad 20 tys. przybyło w lipcu do Włoch, co od początku roku daje liczbę 90 tys. imigrantów. Dziewięć na dziesięć osób podejmujących niebezpieczną podróż z Libii do Włoch pochodzi Afryki, głównie z Erytrei i Nigerii.

Przepełnione wyspy

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia do Grecji przybyło 21 tys. osób, podczas gdy w całym 2014 r. nieco ponad dwa razy więcej. Grecy apelują do UE o skuteczniejszą politykę całej wspólnoty. – Nie załatwimy tego płotami ani zawracaniem łodzi z imigrantami – mówi rzeczniczka rządu Olga Gerovassili.

Wyspy na które przypływają uchodźcy są przepełnione, brakuje infrastruktury. – Nie możemy dłużej oglądać tych dramatycznych obrazków dzieci, ludzi żyjących w tak tragicznych warunkach – podkreśla Gerovassili. Międzynarodowe organizacje ostrzegają, że już teraz liczba imigrantów na wyspie Lesbos osiągnęła niemal „punkt krytyczny”, co prowadzi do konfliktów z władzami i pomiędzy różnymi grupami wśród uchodźców.

Problemem jest też transport uchodźców z wysp na stały ląd. W sezonie wakacyjnym nie ma po prostu jak ich przewieźć. – Na Lesbos 4 tys. ludzi czeka na transport, a cały czas przypływają nowi. Warunki są bardzo trudne – alarmuje wolontariuszka Katerina Selacha.

Węgry zbudują czterometrowe ogrodzenia na granicy z Serbią. Ma zatrzymać imigrantów

zobacz więcej

Ponad 34 tys. uchodźców przybyło w lipcu na Węgry

Problem z imigrantami mają też Węgrzy. Tamtejsze władze planują wysłać na swoją granicę z Serbią kilka tysięcy policjantów. Takie rozwiązanie ma wesprzeć obecne siły graniczne i chronić kraj przed dużym napływem nielegalnych imigrantów.

Według szefa Kancelarii Premiera, Janosa Lazara, wysłanie dodatkowych sił policji na granicę węgiersko-serbską jest konieczne z uwagi na „coraz agresywniejszą i coraz bardziej energiczną postawę” uchodźców. Węgierskie władze nie podały jeszcze dokładnej liczby funkcjonariuszy, ale ich cel został już jasno określony. Według Lazara, policjanci „mają bronić granicy z Serbią”. Równocześnie rząd w Budapeszcie zapowiedział podwyższenie do 4 lat kar za nielegalne przekroczenie granicy i za uszkodzenie budowanego na granicy z Serbią muru, który ma ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów na Węgry.

Rządowe dane wskazują, że na Węgrzech zarejestrowano już około 100 tys. nielegalnych imigrantów - 99 procent z nich przedostało się przez węgiersko-serbską granicę. Przytłaczająca większość imigrantów traktuje Węgry jako przystanek w drodze do bogatszych krajów Unii Europejskiej i pozostaje w tym kraju tylko tyle czasu, ile jest to konieczne.

źródło:
Zobacz więcej