RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Iran zbroi się w Rosji. Będzie kontrakt na dostawy systemów rakietowych S-300

Iran ma otrzymać od Moskwy cztery systemy rakietowe S-300 (fot. Wikimedia)
Iran ma otrzymać od Moskwy cztery systemy rakietowe S-300 (fot. Wikimedia)

Rosja podpisze nowy kontrakt na dostawy do Iranu systemów rakietowych S-300. Moskiewskie media poinformowały, że Iran może otrzymać cztery takie instalacje.

„Będzie tarcza, to skierujemy w was nasze rakiety”. Moskwa ostrzega Polskę

Jak zapowiada zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Jewgienij Łukjanow, Polska i Rumunia mogą stać się celami dla rosyjskich...

zobacz więcej

Rosja w 2007 roku podpisała kontrakt na dostawę pięciu systemów S-300 na sumę 900 milionów dolarów. Jednak trzy lata później z powodu kolejnych sankcji nałożonych przez ONZ na Iran ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew unieważnił kontrakt.

Powrót do rozmów

W kwietniu tego roku obecny prezydent Władimir Putin podpisał dekret o uchyleniu zakazu sprzedaży S-300 dla Iranu. Delegacja tego kraju w połowie przyszłego roku ma przybyć do Moskwy na negocjacje w sprawie kupna tej broni.

Systemy S-300 służą do zwalczania samolotów i taktycznych rakietowych pocisków balistycznych nawet na odległość do 150 kilometrów. Rosjanie chwalą się ich niezawodnością, ale dotychczas nigdy nie zostały użyte w warunkach bojowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej