RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dokumenty z USA w sprawie ekstradycji Polańskiego trafiły do Krakowa

Do krakowskiego sądu, w którym toczy się postępowanie o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji do USA Romana Polańskiego, wpłynęły dokumenty ze Stanów Zjednoczonych. Wystąpił o nie sąd.

„To było bolesne. O tych sprawach chciałbym zapomnieć”. Polański 9 godzin zeznawał w sądzie

Roman Polański przybył do krakowskiego sądu okręgowego na posiedzenie w sprawie wydania go do Stanów Zjednoczonych. Sąd zdecydował, że na sali...

zobacz więcej

Dokumenty znajdują się w trzech tomach, liczą 408 stron. Są tam materiały oryginalne i przetłumaczone na język polski oraz kopie dla stron. Sąd zapoznaje się z nimi. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu wyznaczy termin kolejnego posiedzenia – poinformowała Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wcześniej do sądu wpłynęły dokumenty dotyczące postępowania ekstradycyjnego ze Szwajcarii. W nadesłanej do sądu odpowiedzi znalazło się m.in. dokładne określenie okresów, w których Roman Polański był pozbawiony wolności – o co pytał polski sąd.

Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody.

Polański (autor takich filmów jak „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary”, „Chinatown”, „Pianista”, „Pisarz widmo”) mieszka obecnie we Francji ze swoją żoną, francuską aktorką Emmanuelle Seigner i ich dziećmi. Z obawy przed aresztowaniem Polański nie odebrał w 2003 r. Oscara, przyznanego mu za reżyserię „Pianisty”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej