Wikipedia zablokowała użytkowników Neostrady. Powód? Jeden troll

Mimo blokady edycja projektów Wikimedia wciąż jest możliwa (fot. wikipedia)

Osoby korzystające z Neostrady przez najbliższy rok nie będą mogły edytować Wikipedii bez zalogowania się. Internetowa encyklopedia zablokowała 524 228 adresów IP. Powodem takiej decyzji są prawdopodobnie działania jednej osoby, posiadającej Neostradę i uporczywie trollującej użytkowników serwisu.

Wydrukował 11 594 743 artykuły z Wikipedii. Chce je sprzedać za pół miliona dolarów

W dobie internetu coraz rzadziej sięgamy po papierowe wydania encyklopedii. Zmienić to postanowił nowojorski artysta Michael Mandiberg, który......

zobacz więcej

„Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych” – czytamy na stronie Wikimedia.

„Heil Hitler”, „Żydzi do gazu”

Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, za całe zamieszanie odpowiada prawdopodobnie jeden użytkownik Neostrady, który „atakuje” artykuły od kilku lat. Miał w nich dopisywać hasła w rodzaju „heil Hitler”, „Żydzi do gazu”, „wiem gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj…” – czytamy na gazeta.pl.

Powstanie rosyjska Wikipedia. Ma być „szczegółowa i rzetelna”

Rosja planuje opracowanie własnej Wikipedii, by zapewnić swym obywatelom „szczegółową i rzetelną” informację o życiu i rozwoju kraju – powiadomili...

zobacz więcej

„Jako, że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Wikimedia.

Wystarczy założyć konto użytkownika

Pomimo zastosowania metody masowego odcięcia możliwości edycji artykułów, Wikipedia zostawiła furtę użytkownikom Neostrady, którym zależy na możliwości udziału w tworzeniu opisów haseł.

„Mimo blokady edycja projektów Wikimedia wciąż jest możliwa, wystarczy tylko posiadać konto użytkownika. Aby je założyć, wystarczy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów, bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na adres info-pl-ban@wikimedia.org. W treści maila prosimy napisać pożądaną nazwę użytkownika; system prześle losowo wygenerowane hasło użytkownika, które potem można niezwłocznie zmienić w preferencjach” – napisano w oświadczeniu.

źródło:
Zobacz więcej