RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekord z XVIII wieku pobity. Wisła wysycha, a będzie jeszcze gorzej

– Mamy ekstremalnie niski poziom wody w Wiśle – alarmuje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – 52 cm to jest wyrównany absolutny rekord minimalnego stanu wody od początku notowań tego stanu wody w Wiśle, czyli od końca XVIII wieku – dodał. – W tej chwili jest 51 cm, a więc ten rekord dzisiaj padł. Wydaje się, że nie jest to koniec – ocenił wojewoda. W jego ocenie, w ciągu najbliższych kilku dni stan Wisły może spaść nawet do 48 cm.

Wojsko kontra susza. Żołnierze uzdatniają wodę na Dolnym Śląsku

Tysiąc mieszkańców, którzy cierpią na brak wody w gminie Stoszowice (woj. dolnośląskie) może odetchnąć z ulgą. Na pomoc przyszło wojsko, które...

zobacz więcej

- Sprawdziłem poziom wody na hydromonitorze i w tej chwili jest 51 centymetrów, a więc ten rekord dzisiaj padł - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki. Według niego, nie jest to jednak koniec rekordów. - Prognoza, zarówno synoptyczna, jak i telemetryczna mówi, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni poziom wody w Wiśle może spaść nawet do 48 cm - zaznaczył Kozłowski.

Jak dodał, zdaniem hydrologów przepływ wody w Wiśle jest jeszcze nieco większy niż minimalny, odnotowany w dwóch najbardziej suchych latach - w 2006 i w 2012 roku. - Ale też w najbliższych dniach ten przepływ wody ma spaść poniżej tamtych minimalnych poziomów - powiedział wojewoda mazowiecki.

Zagrożenie dla rolnictwa, ale wody w kranie nie zabraknie

Kozłowski przyznał, że obecna sytuacja pogodowa rodzi istotne zagrożenie dla rolnictwa. Zaznaczył jednak, że na Mazowszu na razie nie mowy o żadnych poważnych zagrożeniach dla funkcjonowania całej gospodarki, ujęć wody pitnej i wodociągów. - Nie ma też problemów, jeśli chodzi o dostęp do wody niezbędnej do procesów produkcyjnych w niektórych zakładach przemysłowych, które czerpią wodę z rzek, natomiast mamy realny problem z suszą w rolnictwie - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Poinformował również, że w 225 gminach, ponad połowie na Mazowszu, powołane zostały komisje, które mają oszacować poziom strat związanych z suszą w gospodarstwach rolnych. - Niestety muszę powiedzieć, że prognozy są bardzo niedobre - wygląda na to, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni być może we wszystkich gminach w województwie mazowieckim będziemy mieli już do czynienia z zarejestrowanym i potwierdzonym zjawiskiem znaczącej suszy w rolnictwie i to przynoszącej coraz poważniejsze szkody w uprawach rolnych - mówił Kozłowski.

Wisła płytka, ale nadal niebezpieczna

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w poniedziałek, że warszawiacy nie muszą obawiać się o to, że zabraknie im wody w kranie. Zaapelowała jednak, by mimo niskiego poziomu Wisły nie wchodzić do rzeki, bo nadal jest ona bardzo niebezpieczna.


Z powodu upałów Wisła zniknęła z Google Maps. W Warszawie była białą plamą
teraz odtwarzane
Hanna Gronkiewicz-Waltz o stanie Wisły

źródło:
Zobacz więcej