PO „w ciągu godzin” rozpocznie kampanię referendalną. „Pokażemy różnice”

– Rozpoczynamy tę kampanię na dniach, a nawet w ciągu godzin – powiedział w TVP Info Marcin Kierwiński, minister w Kancelarii Premiera, zapowiadając kampanii referendalnej przygotowanej przez Platformę Obywatelską. – To będzie kampania pokazująca różnice pomiędzy stanowiskiem PO a innych partii politycznych – dodał „Gość poranka”.

Politycy nie wierzą w sukces referendum. „Idę o zakład, że frekwencja nie przekroczy 15 proc.”

– To referendum się pewnie nie uda – powiedział w programie TVP Info „Woronicza 17” Adam Struzik z PSL. Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o...

zobacz więcej

Referendum ma się odbyć 6 września. Szacunkowy koszt to ok. 100 milionów złotych. Zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

250 mln zł to zbyt dużo dla partii

Marcin Kierwiński wyjaśnił, że kampania będzie poświęcona wszystkim pytaniom, ale według niego najważniejsze dotyczy finansowania partii politycznych. – Klasa polityczna nie za bardzo chce coś zrobić z mechanizmem czerpania pieniędzy z budżetu państwa – mówił minister w Kancelarii Premiera. Dodał, że według niego „250 mln zł (dla wszystkich partii - red.) w ciągu jednej kadencji, to są za duże pieniądze dla partii politycznych”.

PiS chce rozszerzenia referendum. Mastalerek: dodanie pytań jest możliwe

zobacz więcej

– Rozumiem, że pojawiają się argumenty, zgodnie z którymi finansowanie z budżetu państwa to jedyna gwarancja transparentności. Ale to nie jest prawda. System ewidencjonowania i sprawdzania finansów partii to jest gwarancja transparentności – mówił Marcin Kierwinski. Zaznaczył, że „nie powinniśmy pozwalać na to, aby partie drenowały budżet państwa”. Dodał, że krajem europejskim, który nie finansuje partii politycznych z budżetu państwa jest np. Wielka Brytania.

teraz odtwarzane
„To kuriozalne. Pierwszy raz słyszę, żeby opozycja pozywała rząd za to, że pracuje”

Kopacz: wyjazdowe posiedzenia rządu uczą pokory

– Koszty wyjazdowych posiedzeń nie różnią się od kosztów normalnego funkcjonowania Rady Ministrów – przekonywała premier Ewa Kopacz w odpowiedzi na...

zobacz więcej

Wyjazdowe posiedzenie rządu

We wtorek odbędzie się w Krakowie kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu. W poniedziałek premier oraz ministrowie będą przebywać w województwie małopolskim. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość chce złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Posłowie tej partii twierdzą, że wyjazdowe posiedzenia rządu, to wyjazdowe posiedzenia sztabu wyborczego, a ich tematyka jest ściśle związana z kampanią wyborczą.

– To kuriozalne. Pierwszy raz słyszę, żeby opozycja pozywała rząd za to, że pracuje – Kierwiński komentował zarzuty opozycji. Zaznaczył, że rolą rządu także jest „spotykanie się z wyborcami”. – Właśnie to robi rząd Ewy Kopacz. Nie rozpoczęliśmy tych wyjazdowych posiedzeń rządu w okresie kampanii wyborczej – podkreślił Kerwiński.

źródło:
Zobacz więcej