RAPORT

Tusk kontra Tusk

Pepita najdroższa w historii polskiej hodowli! Rekord na aukcji w Janowie Podlaskim

Za 1,4 mln euro sprzedano Pepitę – 10-letnią klacz z Janowa Podlaskiego. To najdroższy koń w historii polskich hodowli. Klacz zlicytowano na aukcji Pride of Poland w Janowie.

Najpiękniejsze araby i kupcy z całego świata. Słynna akcja koni już dziś w Janowie Podlaskim

28 klaczy wystawiono na aukcji koni „Pride of Poland” w Janowie Podlaskim. Katalog otwiera 10-letnia Pepita. Jak zwykle do Janowa zjedzie się...

zobacz więcej

W stadninie w Janowie Podlaskim od piątku trwają Dni Konia Arabskiego. Imprezę zakończyła 46. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi „Pride of Poland”. Anonimowy nabywca ze Szwajcarii zapłacił podczas licytacji rekordową dotąd kwotę – 1,4 mln euro – za Pepitę, klacz z Janowa Podlaskiego.

Pepita pojedzie po najwyższy laur do Paryża?

– To ideał konia arabskiego – ocenił na antenie TVP Info Jarosław Lacina z Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego. Zdaniem eksperta klacz ma duże szanse na zwycięstwo podczas czempionatu świata w Paryżu, w grudniu tego roku. – Pepita brała już udział w tej imprezie w ubiegłym roku i dostała najwyższą punktację od trzech sędziów – dodał Lacina.

– Wygrała w ubiegłym roku właściwie wszystko, prócz czampionatu świata w Paryżu. Ten, kto ją kupił, może jechać do Paryża po to największe trofeum – zgodził się z przedmówcą inny ekspert, Jerzy Zbyszewski. Opowiadał też o rywalizacji między osobami licytującymi konie. – Szejkowie lubią walczyć pomiędzy rodzinami – na wyścigach samolotów, samochodów, a nawet wielbłądów. I jeżeli kupujący pobije swojego kuzyna, szwagra, to znaczy dla niego bardzo dużo – powiedział. Pytany o prestiż janowskich aukcji, ocenił: – Tym, czym jest Paryż dla świata mody, tym Janów jest dla koni arabskich.

W sumie podczas „Pride of Poland” licytowanych było 28 klaczy pochodzących głównie z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 roku, kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował za 1,125 mln euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro. Na tegorocznej pobito kolejny rekord – sprzedano 24 konie za łączną sumę 3,995 tys. euro. To pierwszy raz, kiedy udało się złamać barierę 3 mln euro, i to od razu tak spektakularnie.

teraz odtwarzane
Przed Pepitą czempionat świata w Paryżu

Piniata czempionką klaczy starszych

Za najlepszego konia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi została uznana 4–letnia gniada Piniata ze stadniny w Janowie Podlaskim. Klacz zdobyła też tytuł czempionki klaczy starszych. Konie oceniane były przez międzynarodowe jury w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery.

Czempionką klaczy młodszych została gniada, 2–letnia Pustynia Kahila wyhodowana w Michałowie, tytuł czempiona ogierów starszych uzyskał 4-letni, ciemnogniady Cefir ze stadniny w Białce, zaś ogierów młodszych – roczny, siwy Paris z Janowa Podlaskiego.

Za najlepszego konia wyścigowego pokazu uznana została klacz Maisha prywatnego właściciela Andrzeja Wójtowicza, wyhodowana przez Andrzeja Mroczka.

W pokazie w Janowie Podlaskim uczestniczyło ponad 100 koni z polskich stadnin państwowych i hodowców prywatnych. – Tutaj spotykamy się z końmi pokazowymi, które jeżdżą po całym świecie, po najbardziej prestiżowych wystawach. Celem narodowego pokazu jest wyłonienie najwybitniejszych jednostek. Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce to światowa czołówka – powiedziała rzeczniczka Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

Pepita pojedzie na czempionat świata do Paryża? (fot. PAP/Tomasz Koryszko)
Pepita pojedzie na czempionat świata do Paryża? (fot. PAP/Tomasz Koryszko)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej