RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Joński o programie Zjednoczonej Lewicy: nowoczesne, świeckie państwo. Zamiast katechetów - dentyści

– Nasz program to trzy filary: walka o podniesienie płacy minimalnej, polityka prorodzinna wraz z reformą emerytalną i rozdział Kościoła od państwa. Zamiast katechetów dentysta w szkołach – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info Dariusz Joński. Rzecznik SLD przekonywał też, że dwa komitety wyborcze o nazwie Zjednoczona Lewica to żaden problem ani dla jego formacji, ani dla jej wyborców.

Lewica zwiera szyki. „Przytłaczająca większość była za”. Nowacka liderką w Warszawie

Powstanie nowy blok na polskiej scenie politycznej. SLD, Twój Ruch oraz kilkadziesiąt partii i organizacji lewicowych stworzą koalicję Zjednoczona...

zobacz więcej

W czwartek PKW zarejestrowała koalicyjny komitet wyborczy Zjednoczona Lewica, w skład którego wchodzą m.in. SdPl oraz ruch Wolność i Równość. Tego samego dnia swój wniosek o rejestrację złożyła też koalicja Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni. Przedstawiciele SdPl tłumaczą, że chcą uzgodnioną wcześniej nazwę chronić przed „zawłaszczeniem przez Janusza Palikota i Leszka Millera”. Koalicyjny komitet wyborczy Zjednoczona Lewica zarejestrowany został przez trzy ugrupowania: SdPl, Polską Lewicę oraz ruch Wolność i Równość. Mają dołączyć do nich jednak kolejne organizacje.

Rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariusz Joński, który w piątek gościł w TVP Info stwierdził jednak, że nie czuje zagrożenia ze strony swojego „imiennika”. Choćby dlatego, ze jego partia ma – według Jońskiego – bardzo mocny, dobry program.

Trzy filary

– Minimum programowe to trzy filary. Po pierwsze walka o podniesienie płacy minimalnej – co najmniej 15 zł za godzinę pracy. Dwa: reforma emerytalna – absolutnie nasz flagowy projekt. To myśmy zbierali z OPZZ cztery lata temu 500 tys. podpisów, żeby nie wydłużać wieku emerytalnego oraz polityka prorodzinna – nie ma w Polsce żadnej strategii. I trzeci filar – rozdział Kościoła od państwa. Zamiast katechetów dentysta w szkołach. 90 proc. dzieci ma dzisiaj próchnicę – wyliczał rzecznik.

2 mld wydawane są na katechetów, a my nie mamy lekarzy, dentystów, likwidowane są stołówki i biblioteki w szkołach

Jak podkreślił członek SLD, to są prawdziwe problemy, które dotykają ludzi. – 3 mld zł idzie dziś dotacji na Kościół. Czy ktoś na głowę upadł? My nie mamy naprawdę na co wydawać? – pytał wzburzony rzecznik. – 130 mln zł na Fundusz kościelny. 2 mld wydawane są na katechetów, a my nie mamy lekarzy, dentystów, likwidowane są stołówki i biblioteki w szkołach. Na to nie ma naszej zgody – podkreślił. – Chcemy nowoczesnego, świeckiego państwa i dlatego jest potrzebna lewica, lewica wiarygodna, która zatrzyma Jarosława i Antoniego i mam nadzieję, że nam się to uda – przekonywał w programie „Gość poranka”.

teraz odtwarzane
Dwie Zjednoczone Lewice? „Nie ma to większego znaczenia”

Lewica bez Millera? „Leszek ma twarz bardzo charakterystyczną i tego się nie da zmienić”

zobacz więcej

Dwie Zjednoczone Lewice? Nie ma to większego znaczenia

Joński skomentował też bezprecedensową sytuację na polskiej scenie politycznej, kiedy to dwa komitety wyborcze posługują się tą samą nazwą. – Wczoraj udało się złożyć wniosek o rejestrację i to jest bardzo dobra wiadomość dla ludzi lewicy – mówił rzecznik SLD o wniosku złożonym m.in. przez jego partię. – Jeśli pani mówi o tym, co zostało zarejestrowane, o tej drugiej, to jest to nic nie znaczący fakt – przekonywał. Jak stwierdził, „kluczem tego porozumienia są podmioty, które wchodzą w skład”, czyli głównie SLD, Rucha Palikota, Zieloni, Unia Pracy i przedstawiciele OPZZ oraz rozpoznawalne od wielu lat nazwiska, które znajdą się na listach „jego” Zjednoczonej Lewicy.

Dopytywany, czy – ze względu na marketingowy aspekt kampanii – jego partia nie strzela sobie w kolano, rejestrując komitet o nazwie, która jest już zajęta, odpowiedział: – Tak na dobrą sprawę nie ma to większego znaczenia. Tak jakby dziś ktoś poszedł do PKW i zarejestrował Zjednoczoną Prawicę, to myśli pani, ze ktoś naprawdę mógłby nie rozróżnić tych ludzi, tych szyldów? – pytał.

Joński zapewnił przy tym, że jest spokojny, „bo udało się (zjednoczyć partie lewicowe – red.), a wielu ludzi mówiło, że to niemożliwe”. – To, co się stało, nie ma znaczenia. My wiemy, co zrobiliśmy. Jesteśmy poważni i chcemy zaproponować poważną formułę – konkludował.

źródło:
Zobacz więcej