RAPORT

Wojna na Ukrainie

Grecy zaciskają pasa. Rozłam w Syrizie przed kluczowym głosowaniem w parlamencie

Wielogodzinne debaty, wnioski proceduralne i coraz wyraźniejszy rozłam w rządzącej Syrizie – te wydarzenia w greckim parlamencie poprzedziły głosowanie nad trzecim pakietem pomocowym o wartości ok. 85 mld euro. Ostatecznie rządowi Aleksisa Ciprasa udało się przeforsować ustawę.

Niemcy: zgrzyt między resortami gospodarki i finansów o pomoc dla Grecji. „Nie ma uzgodnionego stanowiska rządu”

W rządzie Niemiec doszło do sporu na tle oceny pakietu pomocowego dla Grecji. Kierowane przez SPD ministerstwo gospodarki oceniło pozytywnie...

zobacz więcej

Porozumienie, które musiało być zaakceptowane przez parlament, dotyczy trzyletniego programu pomocowego dla Aten o wartości ok. 85 mld euro i związanych z nim przedsięwzięć oszczędnościowych – podwyżek podatków i cięć wydatków.

W czwartek odbywały się debaty w komisjach parlamentarnych. Dyskusje i zgłaszanie wniosków proceduralnych trwały przez około dziewięć godzin. Debatę plenarną ogłoszono długo po północy. Grecki parlament znów jest miejscem długich i burzliwych dyskusji.

Spór w partii rządzącej

Dzięki poparciu głównych partii opozycyjnych nie ma wątpliwości, że pakiet pomocowy zostanie zaakceptowany w parlamencie. Jednak nastąpi to kosztem coraz wyraźniejszego podziału w rządzącej Syrizie.

Były minister energetyki, lider radykalnego skrzydła Syrizy Panajotis Lafazanis wezwał w czwartek do utworzenia narodowego ruchu sprzeciwu wobec przedsięwzięć oszczędnościowych. Rząd odpowiedział oświadczeniem, w którym wskazał, że Lafazanis „zadecydował wyraźnie o wyborze innej drogi niż droga rządu i Syrizy”.

Wcześniej minister finansów Grecji Euklid Cakalotos wezwał deputowanych do szybkiego przyjęcia pakietu, tak by mógł o zaaprobowaniu programu poinformować na spotkaniu eurogrupy w piątek po południu w Brukseli.

„W końcu mamy biały dym”. Wierzyciele dogadali się z Grekami

zobacz więcej

20 sierpnia Grecja musi spłacić 3,5 mld euro należności

Z podobnym apelem Cakalotos wystąpił w nocy z czwartku na piątek na sesji plenarnej – podała rosyjska agencja TASS.

Premier Grecji Aleksis Cipras w czwartek wieczorem rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Francoisem Hollandem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli (KE, EBC i MFW) zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju.

Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym Niemiec. 20 sierpnia Grecja musi spłacić 3,5 mld euro należności wobec EBC. Jeżeli nowy program pomocy nie zostanie politycznie zatwierdzony, to Grecja może potrzebować nowej pożyczki pomostowej od UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej