RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Islamiści mają broń chemiczną? Amerykanie są przekonani, że użyli gazu musztardowego

Islamiści prawdopodobnie używają gazu musztardowego (fot. arch. PAP/Abaca)
Islamiści prawdopodobnie używają gazu musztardowego (fot. arch. PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciele władz USA sądzą, że Państwo Islamskie (IS) użyło w Iraku przeciw siłom kurdyjskim gazu musztardowego – podał „Wall Street Journal”. Według dziennika dżihadyści mogli wejść w posiadanie gazu musztardowego w Syrii albo w Iraku.

Broń chemiczna z czasów Husajna w rękach islamistów? Obawy amerykańskich mediów

Amerykańscy i iraccy żołnierze w latach 2004-2011 wielokrotnie znajdowali broń chemiczną pochodzącą z lat 70. i 80. Teraz może ona wpaść w ręce...

zobacz więcej

„Mamy wiarygodne informacje, że substancją użytą w ataku był gaz musztardowy” – powiedział „WSJ” wyższy rangą przedstawiciel USA. „Wall Street Journal” podaje, że do ataku doszło w środę ok. 60 km na południowy zachód od Irbilu. Atak byłby pierwszym sygnałem, że IS uzyskało niedozwoloną broń chemiczną.

Dżihadyści mogli wejść w posiadanie gazu musztardowego (iperytu siarkowego) w Syrii; wersja ta, zdaniem cytowanego przez „WSJ” przedstawiciela USA „jest najbardziej sensowna”. Władze syryjskie przyznały, że posiadały duże ilości gazu musztardowego, gdy w 2013 roku zgodziły się oddać swój arsenał broni chemicznej w celu zniszczenia.

Pozostałości po reżimie Husajna

Jednak, jak podaje „WSJ”, IS mogło zdobyć gaz musztardowy również w Iraku. Już wcześniej pojawiały się obawy, że w ręce ekstremistów może wpaść znajdująca się tam broń chemiczna pochodząca z lat 70. i 80., będąca pozostałością po rządach Saddama Husajna.

Ze swej strony niemieckie ministerstwo obrony podało w czwartek, że kurdyjscy bojownicy na południowy zachód od Irbilu stali się „kilka dni temu” celem ataku z wykorzystaniem broni chemicznej. Nie sprecyzowano źródła ataku ani wykorzystanej substancji.

Kurdowie oskarżają: dżihadyści użyli w Syrii broni chemicznej

Kolejna granica barbarzyństwa została przekroczona? Syryjscy Kurdowie oskarżyli dżihadystów z Państwa Islamskiego o użycie pod koniec czerwca w...

zobacz więcej

Ataki na Kurdów

Dżihadyści z IS byli już w przeszłości oskarżani o stosowanie broni zawierającej toksyczny gaz przeciwko kurdyjskim bojownikom. Kurdyjscy rebelianci z organizacji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i przedstawiciele Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w lipcu zgłaszali ataki chemiczne przeciwko Kurdom w prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Również w tym przypadku nie ustalono precyzyjnego rodzaju użytych gazów.

W marcu rząd autonomicznego irackiego Kurdystanu twierdził, że dysponuje dowodami na wykorzystanie przez IS chloru jako broni chemicznej przeciwko siłom kurdyjskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej