RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niepublikowane zdjęcia ze ślubu księżnej Diany. Pójdą pod młotek na aukcji

Zdjęcia zrobiono kilka chwil po ślubie księżnej Diany i księcia Karola (fot. RR Auction/Twitter)
Zdjęcia zrobiono kilka chwil po ślubie księżnej Diany i księcia Karola (fot. RR Auction/Twitter)

Na sprzedaż wystawiono właśnie kolekcję niepublikowanych zdjęć zrobionych kilka chwil po ślubie księżnej Diany i księcia Karola w 1981 roku. Uroczystość przed telewizorami z zapartym tchem śledziło wówczas 750 milionów ludzi na całym świecie. Aukcję 12 zdjęć zaplanowano na początek września, kilka dni po 18. rocznicy tragicznej śmierci księżnej Diany.

Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji asystenta fotografa Patricka Lichfielda, który jako jedyny mógł robić nieoficjalne fotografie w trakcie zamkniętego dla publiczności wesela w Pałacu Buckingham. Do tej uroczystości doszło tuż po ceremonii zaślubin, która miała miejsce 29 czerwca 1981 roku w londyńskiej katedrze św. Pawła, którą transmitowały telewizje na całym świecie.

Z 12 niepublikowanych dotąd zdjęć siedem jest czarno-białych, a pięć w kolorze. Widać na m.in. nich księżną Dianę w jej słynnej sukni ślubnej wśród brytyjskiej rodziny królewskiej. Mimo upływu ponad 30 lat od tego wydarzenia na fotografiach można rozpoznać królową Elżbietę i jej nieżyjącą już siostrę księżną Małgorzatę, księcia Karola oraz jego rodzeństwo: księżną Annę i księcia Andrzeja.

Na innych widać m.in. Dianę trzymającą na rękach 5-letnią Clementine Hambro, jej najmłodszą druhnę. – To nigdy wcześniej niepublikowane fotografie. Udało się na nich uchwycić prawdziwe i niepowtarzalne chwile z tego bajkowego ślubu – podkreśla Bobby Livingston, rzecznik domu aukcyjnego.

Znamy imiona brytyjskiej księżniczki. Jedno z nich to Diana

Charlotte Elizabeth Diana – takie imiona będzie nosić narodzona w sobotę córka książęcej brytyjskiej pary. Catherine i William ogłosili to w...

zobacz więcej

Dołączony szczegółowy opis zdjęć

Szczęśliwy zwycięzca oprócz zdjęć otrzyma również szczegółową listę przedmiotów widocznych na każdej fotografii i możliwość uzyskania dalszych szczegółowych informacji od dotychczasowego posiadacza zdjęć.

Licytację zdjęć przeprowadzi 4 września dom aukcyjny Remarkable Rarities w swojej bostońskiej siedzibie.

Brytyjska rodzina królewska tuż po ceremonii zaślubin (fot. RR Auction/PA Wire)
Brytyjska rodzina królewska tuż po ceremonii zaślubin (fot. RR Auction/PA Wire)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej