RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Dopalacze są, bo nie ma dostępu do koncesjonowanych miękkich narkotyków”

Najnowsze

Popularne

– Musimy się przygotować na kompletnie nową politykę narkotykową. Jeżeli chcemy skutecznie ograniczyć konsumpcję miękkich narkotyków, to musimy zalegalizować źródło pochodzenia – mówił w programie „Po przecinku” w TVP Info Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, który wkrótce złoży mandat poselski. Miejsce Palikota zajmie prezes ruchu „Wolne Konopie” Andrzej Dołecki. Jego rodzice zostali aresztowani tymczasowo na trzy miesiące za przewóz do Polski ponad litra oleju z konopi.

O rodzicach Andrzeja Dołeckiego, prezesa stowarzyszenia „Wolne Konopie” zrobiło się głośno w czerwcu tego roku. Substancja, którą sprowadzili, miała zostać użyta, jak mówił Dołecki, w terapii chorej na raka trzustki babci. Za sprowadzenie litra oleju konopnego rodzicom Dołeckiego grozi od 3 do 15 lat więzienia, bo w myśl polskiego kodeksu karnego zbrodnią jest posiadanie, przewożenie tego typu środków w takiej ilości. Palikot oddaje mandat, a jego miejsce zajmie właśnie Dołecki.

teraz odtwarzane
„Gdyby prokurator chciał to mógłby uznać to za niegroźne społecznie”

– Jeszcze nie oddałem mandatu, zrobię to lada moment. W sierpniu przestanę być posłem Twojego Ruchu do parlamentu. Moje miejsce zajmie właśnie Andrzej Dołecki, którego rodzice siedzą w więzieniu za sprowadzenie jednego litra oleju konopnego. To traktowanie ich jak mafii, gangsterów – mówił Palikot.

Czy jego zdaniem prokuratura rzeczywiście powinna zajmować się tą sprawą? – To kwestia mentalna. Zawsze znajdzie się przepis w prawie, że to duże ilości, że z litra można zrobić ileś tam kropelek. Gdyby prokurator chciał, to mógłby uznać to za niegroźne społecznie i nie prowadzić postępowania. Po to robię manewry z oddaniem mandatu, żeby ułatwić tę sprawę. Andrzej Dołecki do tej pory nie mógł odwiedzić rodziców – mówił.

„Przez to, że ludzie brali takie świństwa, 20 osób umarło”

Palikot stwierdził, że jest przekonany, że polska opinia publiczna, która już w ok. 70 procentach akceptuje legalizację marihuany medycznej utwierdzi się w przekonaniu, że „zmiany są potrzebne”. Jego zdaniem należy się przygotować na kompletnie nową politykę narkotykową.

– To jedyny cywilizowany sposób, żeby nie było dopalaczy. Dlaczego są dopalacze? Bo nie ma dostępu do koncesjonowanych narkotyków miękkich. Przez to, że ludzie brali takie świństwa, 20 osób umarło,a 200 było zatrutych. Ten facet wychodzi za kaucją 10 tys. złotych, a ci ludzie Bogu ducha winni, siedzą w więzieniu – mówił.

teraz odtwarzane
„Jestem za tym by dodać dwa kolejne pytania do referendum”

Sawicki apeluje do Dudy o odwołanie referendum, pieniądze chce dać rolnikom. Premier „trochę zdziwiona”

Minister rolnictwa zwrócił się do prezydenta, żeby zrezygnował z referendum 6 września, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazał na pomoc...

zobacz więcej

„Jestem za tym, by dodać dwa kolejne pytania do referendum”

Palikot został zapytany również o swój list do prezydenta Andrzeja Dudy. Polityk złożył go w poniedziałek i zawarł w nim prośbę o dopisanie dwóch pytań do referendum, które przewidywane jest na 6 września. Chciałby, aby dotyczyły one wycofania religii ze szkół oraz likwidacji funduszu kościelnego.

– Prezydent Duda jest prezydentem wszystkich Polaków zarówno tych wierzących, jak i niewierzących. Jeżeli Beata Szydło zgłasza propozycję dodatkowych pytań, to ja jestem za tym, by dodać kolejne dwa pytania. Ludzie są oburzeni pazernością kleru – mówił Palikot.


Obejrzyj cały program: „Po przecinku”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej