RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holendrzy potwierdzają: fragmenty rosyjskiej wyrzutni na miejscu katastrofy boeinga

Przyczyny katastrofy wciąż nie zostały oficjalnie wyjaśnione (fot. Brendan Hoffman/Getty Images News)
Przyczyny katastrofy wciąż nie zostały oficjalnie wyjaśnione (fot. Brendan Hoffman/Getty Images News)

W miejscu, w którym na wschodniej Ukrainie w lipcu zeszłego roku rozbił się boeing Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie, znaleziono elementy prawdopodobnie pochodzące z rosyjskiej wyrzutni Buk – poinformowała we wtorek holenderska prokuratura. Zestrzelenie samolotu jest główną hipotezą braną pod uwagę przez śledczych.

Śledczy wciąż szukają szczątków boeinga na Ukrainie. „Linia frontu się oddaliła”

Uzyskaliśmy dostęp do miejsca, gdzie znajdują się ostatnie niezbadane fragmenty wraku, a być może także szczątki dwóch niezidentyfikowanych jeszcze...

zobacz więcej

W komunikacie prokuratury nie wyjaśniono, czy chodzi o fragmenty pocisku czy samej wyrzutni. Wcześniej nie przedstawiono żadnego fizycznego dowodu na obecność elementów buka w rejonie upadku boeinga. Dotychczas Holendrzy prowadzący śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy informowali jedynie, że powodem rozbicia maszyny było jej zderzenie z szybko lecącym obiektem. O obecności sytemu Buk w okolicy w rejonie katastrofy informowała strona ukraińska.

298 ofiar

Do katastrofy samolotu odbywającego lot o numerze MH17 doszło 17 lipca zeszłego roku. Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, spadł na ziemię na wschodniej Ukrainie. Na pokładzie było 298 osób, 193 z nich pochodziło z Holandii. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli.

Strona ukraińska niemal natychmiast po katastrofie poinformowała, że samolot został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów za pomocą systemu przeciwlotniczego Buk. Z kolei Rosjanie i separatyści twierdzili, że to strona ukraińska jest odpowiedzialna za katastrofę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej