RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kryzys czy nie, Niemcy są na swoim. Od 2010 roku zaoszczędzili 100 mld euro

Oszczędności wynikające z kryzysu o 10 mld euro przekraczają wysokość pakietu pomocowego dla Grecji (fot.  Hannelore Foerster/Getty Images)
Oszczędności wynikające z kryzysu o 10 mld euro przekraczają wysokość pakietu pomocowego dla Grecji (fot. Hannelore Foerster/Getty Images)

W ciągu ostatnich pięciu lat niemiecki budżet zaoszczędził 100 mld euro, czyli 3 proc. PKB tego kraju. To skutek redukcji zobowiązań finansowych związanych ze zmniejszeniem kosztów pożyczek – wynika z badania Instytutu Badania Gospodarki, cytowanego przez agencję Reutera.

Co za budżet! Niemcy bez deficytu pierwszy raz od... 45 lat

Takiego budżetu Niemcy nie miały od 45 lat. Bundestag uchwalił bilans wydatków i przychodów państwa na 2015 rok. Obie rzeczy będą nieoczekiwanie na...

zobacz więcej

Analitycy stworzyli model przedstawiający „normalną” sytuację na rynku i porównali ją z rzeczywistymi wskaźnikami ekonomicznymi w ciągu ostatnich pięciu lat. Z ich obliczeń wynika w chwilach polityczno-gospodarczego kryzysu związanego z sytuacją w Grecji spadało zainteresowanie niemieckimi obligacjami.

W efekcie „bundy”, jak popularnie nazywa się niemieckie obligacje, były nisko oprocentowane, co przyniosło duże oszczędności. Sięgają one 100 mld euro, czyli o 10 mld euro więcej, niż wyniósł niemiecki wkład w program ratunkowy dla Grecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej