RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kancelaria premiera utajnia kontrole podległych sobie instytucji. Eksperci: bezprawnie

Kancelaria premiera zdecydowała się nie publikować wyników kontroli (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Kancelaria premiera zdecydowała się nie publikować wyników kontroli (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Kancelaria premiera wstrzymuje publikację raportów z kontroli podległych sobie instytucji. Wywołała to skarga związkowców z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, którzy twierdzą, że raporty naruszają ustawę o ochronie danych osobowych. Eksperci są innego zdania – podaje „Rzeczpospolita”.

Dziennik informuje, że „Polacy mogli się z taki kontroli dowiedzieć np. o nadmiernych wydatkach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, patologiach przy tworzeniu ustawy hazardowej czy nepotyzmie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)”. Prokuratura często w wyniku takich kontroli rozpoczynała śledztwa.

Nie ma tu uznaniowości, urząd sam nie może wyłączyć takiego nakazu

Nepotyzm w ARiMR? Wkroczyło CBA

Powiązane ze sobą osoby, które się awansują, rozdają sobie nagrody, zatrudnianie według klucza towarzyskiego. Taki obraz Agencji Restrukturyzacji i...

zobacz więcej

Kancelaria premiera wyjaśnia, że kontrole nie są publikowane, ponieważ mogłoby to kolidować z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. „Rz” informuje, że na takie przepisy powołują się związkowcy z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, którzy wysłali skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Gazeta przypomina, że w wyniku kontroli w ARiMR, w 2012 roku wiele osób straciło stanowiska pracy. Uzasadnieniem takich decyzji był nepotyzm panujący w instytucji.

Cytowani przez „Rz” eksperci uważają, że kancelaria premiera nie ma prawa utajniać wyników takich kontroli. – Nie ma tu uznaniowości, urząd sam nie może wyłączyć takiego nakazu – powiedział „Rzeczpospolitej” Krzysztof Izdebski, z Watchdog Polska, który twierdzi, że do publikacji wyników kontroli zobowiązuje kancelarię premiera ustawa o dostępie do informacji publicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej