RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żydowscy ekstremiści, którzy spalili dom Palestyńczyków zatrzymani. W pożarze zginął ojciec i syn

Izraelscy policjanci i żołnierze przenoszą nielegalnych żydowskich osadników z Zachodniego Brzegu (fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER)

Dziewięciu żydowskich ekstremistów zatrzymały nad ranem izraelska policja i służby specjalne na Zachodnim Brzegu. Wszystkie te osoby mają mieć związek z niedawnym podpaleniem palestyńskich domów w wiosce Duma. W pożarze zginęło półtoraroczne dziecko, a wczoraj w wyniku poparzeń w szpitalu zmarł 32-letni ojciec chłopca.

Palestyńczycy oskarżają żydowskich osadników o podpalenia. W pożarze żywcem spłonął 1,5-roczny chłopiec

UE wezwała w piątek do „zerowej tolerancji” dla przemocy dokonywanej przez osadników żydowskich. Taki apel UE wystosowała kilka godzin po...

zobacz więcej

W nocy policja i służby specjalne dokonały nalotów na dwa żydowskie osiedla w północnej części Zachodniego Brzegu, niedaleko wioski Duma, w której podpalono palestyńskie domy. W sumie zatrzymano dziewięć osób, choć władze Izraela nie podają, jaki związek z podpaleniem mają zatrzymani ekstremiści.

Z kolei izraelski minister obrony podpisał sześciomiesięczny areszt dla dwóch innych Izraelczyków. Meir Ettinger oraz Eviatar Slonim są uważani za jednych z najgroźniejszych ekstremistów, oskarżanych o wielokrotne ataki na Arabów na Zachodnim Brzegu, w tym o podpalenia domów, ale także o niszczenie chrześcijańskich kościołów. Ich podziemne organizacje dążą do obalenia izraelskiego rządu i zastąpienia go „żydowskim królestwem”.

„Powinno powstać państwo palestyńskie, takie stanowisko zajmuje cała Unia Europejska”

Powstanie niepodległego państwa palestyńskiego, Jerozolima stolicą dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego – za takim rozwiązaniem problemów...

zobacz więcej

Izrael zaostrzył kodeks karny

Wydarzenia sprzed tygodnia w wiosce Duma, kiedy to w pożarze zginęło 18-miesięczne palestyńskie dziecko doprowadziły do zaostrzenia kodeksu karnego względem osób, podejrzanych o ataki na Palestyńczyków.

Wczoraj setki Palestyńczyków uczestniczyły na Zachodnim Brzegu w pogrzebie 32-letniego ojca rodziny, której dom spalono. Mężczyzna zmarł w izraelskim szpitalu w wyniki odniesionych obrażeń. Palestyńczycy uważają, że winnymi tragedii są izraelskie władze i prowadzona przez nie anty-arabska propaganda.

Pół mln żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu

Obecnie na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie mieszka ponad pół miliona żydowskich osadników. W świetle prawa międzynarodowego jest to nielegalne, choć Izrael kwestionuje taką interpretację Konwencji Genewskiej.

źródło:
Zobacz więcej