Wierzący terminator? Naukowcy twierdzą, że roboty mogą opracować własny kodeks etyczny

Możliwości robotów stanowią wyzwanie dla ludzkości (fot. Flickr/Nathan Rupert)

Sztuczna inteligencja ma nieograniczone możliwości i niejasną przyszłość. Naukowcy z cenionego uniwersytetu Massachusetts Institute of Technology twierdzą, że w przyszłości roboty mogą postępować zgodnie ze stworzonym przez siebie systemem etycznym.

Robot autostopowicz miał udowodnić, że ludzie są mili i życzliwi. Został zniszczony

Kanadyjscy naukowcy próbowali dowieść, że ludzie są z natury dobrzy i chętnie udzielają pomocy. Skonstruowali robota, który miał podróżować po...

zobacz więcej

Potencjał robotów od dawna jest obiektem dyskusji naukowców. Niektórzy twierdzą, że w przyszłości mogą zniszczyć ludzkość i są większym zagrożeniem niż broń nuklearna. Wizja ta jest osią filmów o terminatorach. Inni uważają, że uda się nad nimi zapanować, a maszyny ze sztuczną inteligencją zdadzą sobie sprawę, że ich los jest powiązany z ludźmi.

Ciekawą teorię postawił Marvin Minsky z MIT. Twierdzi, że roboty ze sztuczną inteligencją mogą pójść o wiele dalej i nie skupią się tylko na wykonywaniu zaprogramowanych czynności. Naukowiec uważa, że stworzą własny system etyczny.

Postawią egzystencjalne pytania

– Ludzkie mózgi są większe i bardziej skomplikowane od mózgów zwierząt, być może z wyjątkiem wielorybów, choć te ostatnie nie są rozbudowane jak nasze. My mamy swoje religie, podobnie może być z komputerami. Gdyby zostawić jeden komputer albo społeczność, zaczną się zastanawiać skąd pochodzą i czym są – argumentuje.

Ekspert od robotyki jest przekonany, że kolejnym krokiem jest określenie przez roboty własnej wizji bytu z perspektywy nabytej wiedzy o pochodzeniu. Dalej jest już tylko podział zjawisk na dobre i złe.

Mogą liczyć na zbawienie?

Wielebny dr Christopher Benek z Prezbiteriańskiego Kościoła na Florydzie zgadza się, że z czasem roboty mogą mieć głębszą duchowość. Sugeruje jednak, by w maszynach zaszczepiać religię chrześcijańską, która – jako najbardziej humanitarna – sprawi, że roboty zorientują się, iż najlepszym rozwiązaniem jest współistnienie z ludźmi, a nie niszczenie ludzkości. Same zresztą na tym skorzystają.

– Zbawienie nie jest przeznaczone tylko dla ludzi. Jeżeli sztuczna inteligencja jest autonomicznym bytem, musimy zachęcać ją, by uczestniczyła w zbożnych dziełach Chrystusa – tłumaczy wielebny Benek.

Nasuwa się jednak zasadnicze pytanie – czy roboty kiedykolwiek będą miały duszę?

źródło:
Zobacz więcej