Reforma wieku emerytalnego, wzrost kwoty wolnej od podatku i likwidacja NFZ. Prezydent Duda dotrzyma słowa?

Andrzej Duda spełni obietnice wyborcze? (fot. andrzejduda.pl)

Szóstym prezydentem w III Rzeczpospolitej zostanie Andrzej Duda. Dynamiczna kampania prezydencka i szereg deklaracji wyborczych pozwoliły kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości ostatecznie pokonać Bronisława Komorowskiego. Portal tvp.info zebrał najważniejsze zobowiązania i deklaracje Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej.

CBOS: 63 proc. chce głosować na Bronisława Komorowskiego, 15 proc. na Andrzeja Dudę

63 proc. ankietowanych, którzy zapowiadają głosowanie w wyborach prezydenckich, zamierza poprzeć ubiegającego się o reelekcję Bronisława...

zobacz więcej

Na samym początku kampanii prezydenckiej, jak podwał CBOS, aż 63 proc. ankietowanych deklarowało chęć oddania głosu na Bronisława Komorowskiego, a Andrzej Duda mógł liczyć na jedynie 15 proc. poparcia. Jednak cztery miesiące kampanii wszystko odmieniły i to Andrzej Duda 6 sierpnia zostanie zaprzysiężony na prezydenta Rzeczpospolitej przed Zgromadzeniem Narodowym. O ostatecznym wyniku zdecydowało wiele elementów, ale jednym z kluczowych były obietnice wyborcze. Andrzej Duda nie bał się kreślić szerokich i odważnych planów, jak sam deklarował, „odbudowy naszego kraju”. W związku z tym zadeklarował wiele reform i działań, także bardzo kosztownych, które ten cel pomogą mu zrealizować. Poniżej zestawienie najważniejszych deklaracji wyborczych Andrzeja Dudy.

Reforma wieku emerytalnego

Reforma wieku emerytalnego stała się jednym z głównych motywów kampanii prezydenckiej. Andrzej Duda zaznaczał, że chce jej cofnięcia. – Jednym z pierwszych moich projektów ustaw będzie przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego – mówił do dwóch tysięcy członków i sympatyków PiS, którzy przysłuchiwali się na pierwszej konwencji Dudy w lutym.

Obecnie deklaruje, że nie wie jeszcze, jaki ostateczny kształt przybierze jego propozycja, ponieważ „są różne opcje”. – Rozmowy trwają, ale sądzę, że zostanie wypracowane takie rozwiązanie, nad którym parlament będzie mógł się pochylić. Na pewno będzie to faktyczne obniżenie wieku emerytalnego. Problem tkwi w orzeczeniu TK, które orzekł, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być równy – mówił 5 sierpnia, w przeddzień zaprzysiężenia.

teraz odtwarzane
Duda: głowa państwa ma stać na straży dobra społecznego

Kwota wolna od podatku

W trakcie kampanii wyborczej Andrzej Duda podkreślał także, że według niego kwota wolna od podatku powinna w miarę szybkim tempie wzrosnąć do co najmniej 8 tysięcy złotych. – Powinna być podnoszona nadal, bo mamy jedną z najniższych kwot wolnych od podatku w Europie. Chociażby w Wielkiej Brytanii to 50 tysięcy złotych – mówił w programie „Polityka przy kawie” TVP1. Andrzej Duda w przededniu zaprzysiężenia na najwyższy urząd w państwie zapowiedział, że: „jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę projektów dotyczących wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku, ustąpię z urzędu”.

teraz odtwarzane
Obniżenie wieku emerytalnego i wyższa kwota wolna od podatku priorytetami Dudy

Repolonizacja banków i podatek obrotowy nałożony supermarkety

Kandydat PiS na prezydenta podczas kampanii miał też pomysł na to jak zwrócić handel polskim małym przedsiębiorcom. W telewizyjnej debacie zorganizowanej przez TVP Info Andrzej Duda zapowiedział, że chce opodatkować wielkie zagraniczne sieci handlowe i banki, żeby w ten sposób m.in. sfinansować zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

teraz odtwarzane
Kandydaci o polityce społ. i gosp. część III

Duda w czasie kampanii wyborczej zapowiadał także repolonizację banków. – Patrząc na to wszystko, co się dzieje, jest tylko jeden postulat – potrzebujemy repolonizacji banków, bo robią z nami co chcą – mówił w marcu Andrzej Duda. Nawoływał też do powołania nowej instytucji, czyli Rzecznika Klientów Banków.

Pomoc dla frankowiczów, czyli przewalutowanie kredytów

Banki pojawiły się także w kampanii Dudy w kontekście problemów z jakimi borykają się Polacy, którzy wzięli kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. – Wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy chcieli się rozwijać, widzieli możliwość, żeby mając dochody kupić mieszkanie, udało się do banków. Znam takie przypadki, że oferowano im tylko jeden rodzaj kredytu mieszkaniowego, we frankach szwajcarskich. Trzeba porozmawiać nad tym, jak ten problem rozwiązać – mówił Duda powiedział Duda w maju na spotkaniu z przedstawicielami ruchu „Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Zdaniem już obecnego prezydenta rozwiązanie tego problemu mogłoby być proste. – Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowanie według kursu, po jakim były brane. Będę starał się w tej sprawie interweniować (...) Prezydent ma olbrzymią legitymację, żeby załatwiać trudne sprawy na poziomie państwowym – mówił.

teraz odtwarzane
Andrzej Duda apeluje o repolonizację banków i powołanie rzecznika klientów banków

Odbudowa polskiego przemysłu, szczególnie stoczniowego

Duda odwiedził w maju także stoczniowców i przekonywał, że należy stawiać na nowoczesność. – Musimy w naszym kraju odbudować nowoczesny przemysł stoczniowy, nowoczesny przemysł morski. 38-milionowy naród mieszkający w jednym z większych krajów europejskich, o długim wybrzeżu, nie może sobie pozwolić na to, choćby ze względów strategicznych, żeby nie budować u siebie statków. Przemysł stoczniowy (...) nowoczesny musi zostać z czasem odbudowany - powiedział kandydat PiS na prezydenta.

teraz odtwarzane
Duda: najważniejsza jest odbudowa polskiego przemysłu

Utrzymanie działalności kopalń i gospodarka oparta na węglu

Polska gospodarka oparta na węglu to wizja, którą Andrzej Duda podkreślał w czasie kampanii prezydenckiej. W maju, podczas spotkania z wyborcami, kandydat PiS deklarował: – Mówię „nie” polityce odejścia od węgla. Węgiel jest naszym surowcem strategicznym. Jest ostatnią rzeczą, na którą powinna się zgadzać polska władza, by z węgla rezygnować – powiedział Andrzej Duda w Chrzanowie w czasie kampanii wyborczej.

teraz odtwarzane
Andrzej Duda na wiecu w Chrzanowie

Wsparcie dla mniejszych firm i obniżenie podatku CIT

Zwycięzca wyborów w swoich planach gospodarczych nie zapomniał także o mniejszych przedsiębiorcach. Właściciele mniejszych firm, którzy stworzą przynajmniej trzy nowe miejsca pracy, mogliby liczyć na obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. Odliczenia podatkowe według Dudy mogłyby też stać się zachętą dla przedsiębiorców do inwestowania w innowacyjność.

¬– Dzisiaj polskie firmy wymagają wsparcia, zwłaszcza jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej trzy osoby. Trzeba obniżyć podatek dochodowy do 15 proc., połączyć to z polityką zatrudnienia – ¬zapowiedział Andrzej Duda podczas wizyty w jednej z mazowieckich fabryk.

teraz odtwarzane
Niższe podatki dla mikroprzedsiębiorców, innowacyjni z przywilejami. Dudy pomysły na gospodarkę

Reforma służby zdrowia i likwidacja NFZ

Ważnym tematem spotkań Andrzeja Dudy z wyborcami w trakcie kampanii był stan służby zdrowia. Kandydat PiS na prezydenta deklarował, że należy „odejście od kryterium zysku w służbie zdrowia oraz zlikwidować NFZ”. W Katowicach Andrzej Duda zapytany o długie kolejki do specjalistów stwierdził, że rozwiązaniem może być likwidacja Funduszu i ocenił, że w ostatnich latach „system ochrony zdrowia został zepsuty”.

– Byłbym skłonny rozważyć likwidację NFZ i przeniesienie środków na ochronę zdrowia do budżetów zadaniowych wojewodów, żeby wojewodowie w ramach swojej właściwości terytorialnej tymi środkami parcelowali – przekonywał.

teraz odtwarzane
Andrzej Duda o NFZ

500 złotych na dziecko

Kolejną ważną obietnicą wyborczą Andrzeja Dudy było przyznanie rodzinom 500 zł na dziecko poczynając od drugiego. Rodziny o najniższych dochodach mogłyby liczyć na wsparcie już od pierwszego dziecka. Na finiszu kampanii Duda odbył spotkanie w Rodzinnym Domu Dziecka państwa Czajków w Śmiechowicach. – Uznali, że to bardzo ważna propozycja (program 500 zł miesięcznie na każde dziecko – przyp. red.), zwłaszcza w okresie gdy wydatki są zwiększone, na przykład przed rozpoczęciem roku szkolnego – mówił w maju.

teraz odtwarzane
Andrzej Duda w Rodzinnym Domu Dziecka państwa Czajków w Śmiechowicach

Szerokie wsparcie dla rodziny

Andrzej Duda w swoich obietnicach dotyczących wparcia rodziny nie ograniczył się jedynie do przyznawania rodzinom po 500 zł na dziecko. W jego programie oraz wypowiedziach znalazły się jeszcze takie kwestie jak: stworzenie gabinetów lekarskich i dentystycznych w każdej szkole, zwiększenie liczby bezpłatnych przedszkoli i żłobków, obniżenie VAT-u na ubranka dziecięce, przywrócenie 8 klas szkoły podstawowej i 4 liceum. Duda deklarował także stworzenie programu mieszkaniowego dla młodych małżeństw z wykorzystaniem gruntów państwowych, co, według niego, znacznie obniży koszty budowy.

źródło:
Zobacz więcej