RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niedźwiedź Wojtek” na deskach teatru. Bohater spod Monte Cassino – bohaterem sztuki

Niedźwiedź Wojtek stał się legendą (fot. Wikimedia Commons)
Niedźwiedź Wojtek stał się legendą (fot. Wikimedia Commons)

Pomagał naszym żołnierzom pod Monte Cassino, dostawał ordery za zasługi, a teraz został bohaterem sztuki. Niedźwiedź Wojtek, przygarnięty przez armię Andersa, jest tematem przedstawienia pokazywanego podczas edynburskiego przeglądu teatralnego Fringe.

Pomnik legendarnego niedźwiedzia Wojtka stanął w Krakowie

zobacz więcej

Sztuka nosi tytuł po prostu „Niedźwiedź Wojtek”. – Jej podstawowym adresatem nie są wcale dzieci – tłumaczy dyrektor artystyczny teatru Objektiv, Raymond Ross.

– Przychodzą dwunastolatkowie i też coś dla siebie z tego wyciągają, ale dla nas historia Wojtka to też historia Polaków walczących w drugiej wojnie, którzy zostali tutaj, w Szkocji, bo ich ojczyzna ich nie chciała – tłumaczy Ross dodając, że taki był też los jego pochodzącego z Polski ojca.

Ross dodaje, że spektakl opowiada o stosunkach człowiek-przyroda, ale podejmuje też wątki utraty bliskiej osoby, bo ulubiony opiekun niedźwiedzia po wojnie musiał go porzucić i przenieść się do Londynu w poszukiwaniu pracy.

Tematy są poważne, nie zobaczymy więc atrapy misia czy człowieka w jego kostiumie. Jak tłumaczy Ross, takie zabiegi od razu dodawałaby spektaklowi cech komedii czy farsy. Zamiast tego, Wojtka gra zwyczajnie ubrany mężczyzna. Jak tłumaczy rozmówca, publiczność akceptuje to w parę sekund. – To tylko jeden skok wyobraźni. Ludzie robią go bardzo szybko i nikt tego nie kwestionuje – mówi Ross.

Pamięć o dzielnym niedźwiedziu

Niedźwiedź Wojtek służył w drugiej Kompanii Wojska Polskiego. Dostał stopień kaprala. Po wojnie trafił do zoo w Edynburgu. Padł w 1963 roku.

Jego zwłoki posłużyły potem jako obiekt badawczy dla studentów weterynarii na tamtejszym uniwersytecie.

Ross dodaje, że w stolicy Szkocji spektakl umacnia tylko dodatkowo pamięć o misiu. Bo w świadomości Edynburczyków jest on obecny od dawna.

Dowód? W tym roku w centrum miasta powstanie pomnik niedźwiedzia-żołnierza. Przedstawienie wspierane jest przez polski konsulat w Edynburgu.

źródło:
Zobacz więcej