RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

70 lat temu Hiroszima przeżyła apokalipsę. Japonia złożyła hołd ofiarom bomby atomowej

Japończycy wspominali ofiary bomby zrzuconej na Hiroszimę (fot.PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
Japończycy wspominali ofiary bomby zrzuconej na Hiroszimę (fot.PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

40 tys. osób, w tym premier Japonii Shinzo Abe i przedstawiciele 100 krajów, uczciło w czwartek rano czasu lokalnego w Hiroszimie pamięć tysięcy ofiar amerykańskiej bomby atomowej, zrzuconej na to miasto 70 lat temu. Bezpośrednio po zrzuceniu bomby w mieście zginęło ponad 70 tys. ludzi, a do końca 1945 r. – 140 tys.

Nie żyje nawigator samolotu „Enola Gay”, który zbombardował Hiroszimę

zobacz więcej

Pamięć ofiar uczczono m.in. minutą ciszy. Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui zaapelował o całkowitą likwidację broni atomowej, a szef japońskiego rządu zapowiedział w swym wystąpieniu, że podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Japonia przedstawi nowy projekt rezolucji w sprawie całkowitego rozbrojenia jądrowego na świecie.

W tym roku w uroczystościach w Hiroszimie wzięło udział ponad 40 tys. ludzi, w tym przedstawiciele 100 krajów.

6 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły na Hiroszimę bombę atomową, po raz pierwszy używając broni jądrowej. Zrzucona przez amerykańską superfortecę B-29 bomba eksplodowała na wysokości około 600 metrów. Wybuch był równoważny z detonacją 20 tysięcy ton trotylu i towarzyszyło mu dodatkowo zabójcze promieniowanie jonizujące.

Śmierć tysięcy w Nagasaki

Trzy dni po ataku na Hiroszimę Amerykanie zrzucili drugą bombę atomową na Nagasaki. Większość zabudowy obu miast legła w gruzach.

Trudno dokładnie ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą te ataki. W Hiroszimie zginęło bezpośrednio po zrzuceniu bomby ponad 70 tys. ludzi, ale do końca 1945 roku liczba ofiar śmiertelnych w tym mieście wzrosła do 140 tys. Bomba zrzucona na Nagasaki spowodowała bezpośrednio śmierć 70-80 tys. ludzi. Tragiczne żniwo tych wydarzeń powiększa się z roku na rok na skutek choroby popromiennej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej