Przysięga, kwiaty i spacer do Pałacu Prezydenckiego. Zobacz plan Andrzeja Dudy

Przemówieniem Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim mają zakończyć się uroczystości związane z objęciem przez niego urzędu prezydenta. Wcześniej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Sprawdź plan dzisiejszych uroczystości.

„Ustąpię, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę projektów dotyczących wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku”

– Procedury w sprawie in vitro są potrzebne, ale musi być zagwarantowana godność ludzka. Kwota wolna od podatku w najszybszym czasie powinna zostać...

zobacz więcej

Na godz. 10 zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę. Do Sejmu przed godziną 10 przybędzie para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, a kilka minut później prezydent elekt z żoną Agatą.

O godz. 10 marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzy posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (połączone obie izby parlamentu – Sejm i Senat). Odegrany zostanie hymn państwowy.

Przed Zgromadzeniem Narodowym Duda, w towarzystwie małżonki Agaty, złoży uroczystą przysięgę: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę można zakończyć słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. Następnie prezydent wygłosi orędzie.

Kto otrzymuje zaproszenie na zaprzysiężenie?

Na uroczystość zaprzysiężenia zapraszani są byli prezydenci, premierzy i marszałkowie Sejmu oraz Senatu, a także członkowie rządu, którzy nie są posłami lub senatorami. Zaproszenie otrzymali również prezesi sądów i trybunałów, prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, europosłowie (według parytetów klubowych) i korpus dyplomatyczny. Swoich gości zaprasza także prezydent elekt.

W Sali Kolumnowej w Sejmie uroczystość zaprzysiężenia będą na telebimie oglądać zaproszeni przez parę prezydencką prywatni goście. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na sali plenarnej, w sali Kolumnowej znajdą się także niektórzy parlamentarzyści, europosłowie, korpus dyplomatyczny.

Kaligrafowana konstytucja RP, na którą przysięgę złoży Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Obara)

Bez odprawy i emerytury. Andrzej Duda utracił świadczenia z Parlamentu Europejskiego

Andrzej Duda utracił mandat europosła z chwilą ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich i nie dostanie z Brukseli odprawy ani emerytury. Informację...

zobacz więcej

Pożegnanie Bronisława Komorowskiego

Po zaprzysiężeniu w sejmowym pokoju nr 39 para prezydencka Andrzej i Agata Dudowie spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Ok. godz. 10.30 w holu głównym Sejmu prezydent Duda pożegna Bronisława Komorowskiego, który opuści budynek parlamentu.

Następnie prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złoży także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Ok. godz. 10.40 Duda ma spotkać się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Po spotkaniu przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie. Ok. godz. 11.35 opuści budynek parlamentu.

Msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak – poinformował rzecznik Kurii Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Udział w niej wezmą również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Po mszy prezydent w krypcie archikatedry złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa. Następnie para prezydencka przejdzie do nawy z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego i także tam prezydent złoży kwiaty.

Prezydentura Bronisława Komorowskiego dobiegła końca (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Andrzej Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim. Złote wanny zostaną? Zdecyduje Pierwsza Dama

Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu stanie się na najbliższe lata domem prezydenta Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie portal...

zobacz więcej

Order Orła Białego

O godz. 13.30 para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Na trasie do Zamku będzie stał szpaler żołnierzy. Parę prezydencką ma przywitać dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Podczas uroczystości zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy.

Prezydent z tytułu wyboru na urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej. Order Odrodzenia Polski nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Możliwe, że prezydent trasę z Zamku do Pałacu Prezydenckiego pokona pieszo. W pałacowej kaplicy prezydent Duda złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Prezydent Duda przejdzie następnie do swojego gabinetu.

Przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP

O godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Tam zaplanowano również jego wystąpienie. Po ceremonii przejęcia zwierzchnictwa prezydent w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej.

Głowa państwa jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Mianuje szefa Sztabu Generalnego i innych dowódców, nadaje stopnie wojskowe. W czasie pokoju sprawuje pieczę nad wojskiem za pośrednictwem ministra obrony narodowej, zaś na czas wojny – mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.

To właśnie prezydent, także na wniosek premiera, w razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie sił zbrojnych do obrony RP.

Po zakończeniu uroczystości prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent, prawdopodobnie pieszo, wróci do Pałacu Prezydenckiego. Na placu przed pałacem ok. godz. 16.10 planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta Dudy.

Próba przed uroczystością przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP (fot. PAP/Rafał Guz)

Andrzej Duda zostaje na UJ. Prezydent elekt przedłużył urlop na uczelni

Prezydent-elekt nadal będzie pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie poniedziałkowego spotkania z rektorem uczelni Andrzej Duda złożył...

zobacz więcej

Uroczystości można śledzić na telebimach

Przed Pałacem Prezydenckim na telebimie będzie można oglądać relację ze wszystkich wydarzeń związanych z zaprzysiężeniem prezydenta. Telebim będzie ustawiony także na Placu Zamkowym. Na nim będą transmitowane niektóre uroczystości, prawdopodobnie bez zaprzysiężenia w Sejmie.

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja; Duda zdobył 51,55 proc. głosów, jego rywal 48,45 proc.

źródło:

Zobacz więcej