SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Pięć lat prezydentury w liczbach. Sprawdź aktywność Bronisława Komorowskiego

26 projektów ustaw, 4 weta, 31 posiedzeń RBN, ale nie tylko. Ubiegająca pięcioletnia kadencja Bronisława Komorowskiego to ponad 930 podpisanych ustaw i 12 skierowanych do Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie swojego urzędowania prezydent dwukrotnie powoływał premierów i ich rządy. Zobacz jak wyglądała prezydentura Komorowskiego w liczbach.

Bronisław Komorowski złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2010 roku. W czasie prezydentury kilkukrotnie organizował konsultacje z partiami politycznymi, m.in. w sprawie terminu wyborów parlamentarnych, reformy emerytalnej, polityki rodzinnej, a także kwestii przystąpienia Polski do strefy euro.

Komorowski dwukrotnie powoływał premierów – w 2011 roku Donalda Tuska, a w 2014 roku – Ewę Kopacz.

Prezydent chce rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Rząd: nie ma mowy

Prezydencki pomysł rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika jest dla rządu nie do przyjęcia – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta, która powołuje...

zobacz więcej

Prawie tysiąc podpisanych ustaw, w tym 26 projektów prezydenta

W trakcie kadencji Bronisław Komorowski podpisał ponad 930 ustaw. Do najważniejszych z końcówki kadencji, należała m.in. ustawa zwiększająca od 2016 r. wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB.

Jeśli chodzi o najbardziej komentowane ostatnie projekty prezydenckie (łącznie złożył ich 26), w marcu 2015 r. do Sejmu trafił projekt ustawy rodzinnej mającej ułatwić łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi; w lipcu ustawę przyjął Sejm. Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych i kłopotach z systemem informatycznym Komorowski skierował do Sejmu projekt zmian w Kodeksie wyborczym przewidujący m.in. wprowadzanie przezroczystych urn; została ona już podpisana przez prezydenta.

Zmiany w ordynacji podatkowej i Łączka

Wśród innych propozycji Komorowskiego z końca 2014 r. znalazły się: nowela ordynacji podatkowej mówiąca o tym, że wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika, Prawo o stowarzyszeniach, a także projekt ustawy, której celem jest umożliwienie ekshumacji i godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56, mający pozwolić zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce.

Filmowe podsumowanie pierwszego roku prezydentury Komorowskiego

Prezydent: podpiszę postanowienie o referendum ws. JOW-ów

zobacz więcej

W obronie Święta Niepodległości

Prezydent dwukrotnie występował też z inicjatywami w związku z zamieszkami w Święto Niepodległości. W listopadzie 2011 r. skierował do Sejmu projekt zmian w prawie o zgromadzeniach. Przepisy o organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Wśród inicjatyw prezydenta znalazły się też projekt ustawy samorządowej zakładający, że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na frekwencję; wyjątkiem byłoby referendum ws. odwołania władz.

JOW-y i referendum

Ostatnim projektem Komorowskiego była propozycja zmian w konstytucji umożliwiająca wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o ochronie gruntów

Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Oznacza to, że ustawa trafi do kosza. Weto podzieliło koalicjantów.

zobacz więcej

Prezydenckie weta: sądy, nasiennictwo i lasy

Komorowski czterokrotnie skorzystał z przysługującego prezydentowi prawa weta. Zgłosił je wobec ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie (zostało podtrzymane przez posłów) i ustawy o nasiennictwie. Weto nie zostało rozpatrzone przez Sejm. W 2012 r. prezydent skierował do Sejmu własny projekt ustawy o nasiennictwie. W czerwcu 2013 roku Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych sądów powszechnych. Miała ona przywrócić sądy zniesione przez Jarosława Gowina. Sejm podtrzymał weto. Prezydent przedstawił własną propozycję projektu zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych. W lipcu 2014 r. prezydent zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidującą nadzór resortu rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów. Sejm poparł weto.

12 ustaw do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa o zapłodnieniu pozaustrojowym była jedną z najgłośniejszych w ostatnim czasie. W lipcu prezydent zdecydował, że w trybie kontroli następczej skieruje ustawę o in vitro do TK. Ogłaszając swoją decyzję, Komorowski zaznaczył, że „nie jest prezydentem ludzkich sumień”.

„To prezent pod choinkę dla wszystkich rodzin”. Prezydent podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny

– To wspólny prezent dla wszystkich rodzin pod choinkę – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podpisując w poniedziałek ustawę o Karcie Dużej...

zobacz więcej

Bezpieczeństwo i rodzina

Od zaprzysiężenia w sierpniu 2010 roku prezydent zwołał 31 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego; dotyczyły one szczytów NATO, bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa.

Komorowski zwoływał także posiedzenia RBN ws. Ukrainy. Ostatnie posiedzenie RBN odbyło się 1 lipca i dotyczyło przygotowań do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.

Kolejnym priorytetem Komorowskiego była rodzina. Jak pokazują liczby, nie zapomniał o niej w trakcie trwania kadencji. Wśród 44 rekomendacji, które przedstawił w tej kwestii znalazły się: upowszechnienie Kart Dużych Rodzin; wzmocnienie samodzielności mieszkaniowej młodych; przyjazna rodzicom organizacja czasu pracy oraz większa dostępność do miejsc edukacji i opieki dla dzieci. Komorowski wspierał też inicjatywę wprowadzania Kart Dużej Rodzin.

Obama i Komorowski: obronność wymaga pieniędzy. Więcej z PKB i 1 mld USD

– Cieszę się, że dzisiejsze spotkanie oznacza potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa w regionie – powiedział po spotkaniu w Belwederze z...

zobacz więcej

Pół tysiąca orderów

Oprócz spraw legislacyjnych, prezydent zajmował się także odznaczaniem i przyznawaniem orderów państwowych. W czasie 5-letniej kadencji Komorowski nadał ponad 556 tys. orderów i odznaczeń; najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego otrzymali m.in.: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Zbigniew Romaszewski.

Komorowski przyznawał także polskie obywatelstwo.

W kraju i za granicą

W czasie swojego urzędowania Komorowski odbył niemal 110 podróży zagranicznych. Kilkakrotnie był w USA, złożył także wizyty w Chinach, Izraelu i Japonii. Spotkał się z papieżami Benedyktem XVI i Franciszkiem. W pierwszą podróż zagraniczną, we wrześniu 2010 roku, Komorowski udał się do Brukseli, Paryża i Berlina. W grudniu 2010 roku odbyła się pierwsza prezydencka podróż do Stanów Zjednoczonych. Co roku Komorowski uczestniczył także w sesjach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Polskę w tym czasie odwiedzali m.in. prezydenci USA, Rosji i Ukrainy. W maju 2011 r. w Warszawie gościło ponad 20 głów państw jednocześnie.

Zarobki na szczycie: ile płaci Komorowski, ile Obama

83 tysiące dolarów czyli równowartość ponad 250 tys. złotych zarabia rocznie pracownik Białego Domu. To zdecydowanie więcej, niż przeciętny...

zobacz więcej

5 lat, 10 ministrów

Z Komorowskim współpracowało 10 ministrów. Przez całą 5-letnią kadencję kancelarią kierował Jacek Michałowski. Jego zastępcami byli Dariusz Młotkiewicz i Sławomir Rybicki. Za sprawy gospodarcze odpowiadał minister Olgierd Dziekoński; Krzysztof Łaszkiewicz – za sprawy prawne; Irena Wóycicka – za tematykę społeczną, Maciej Klimczak – za tematykę kulturalną, Jaromir Sokołowski – za tematykę zagraniczną. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego kierował gen. Stanisław Koziej.Z ustępującym prezydentem współpracowało także siedmiu doradców etatowych, w tym. m.in. były premier Tadeusz Mazowiecki oraz 14 doradców społecznych, m.in. Jerzy Regulski.

źródło:

Zobacz więcej