Germanistka-introwertyczka i „wspaniała, mądra żona”. Oto nowa pierwsza dama

Żoną Andrzeja Dudy jest od 21 lat. Skończyła germanistykę i uczyła języka niemieckiego w znanym krakowskim liceum, a od czwartku będzie musiała odnaleźć się w nowej roli – pierwszej damy. Kim jest zatem Agata Kornhauser-Duda?

Rodzina Dudów: nowy prezydent jest zapalonym narciarzem i molem książkowym. Jego żona to wymagająca nauczycielka

Nowo wybrany prezydent jest zapalonym narciarzem i lubi czytać. Jego ulubioną potrawą wigilijną są pierogi z kapustą i grzybami. Żona Agata uczy...

zobacz więcej

Przez 17 lat pracowała w renomowanym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Kierownictwo szkoły mówi o niej w samych superlatywach.

– Jest człowiekiem niezwykle sprawiedliwym, sumiennym, wymagającym przede wszystkim od siebie. I taka jest w stosunku i do uczniów, i do swoich koleżanek, i kolegów. Ale jest też osobą niezwykle wesołą, dowcipną, lubianą przez młodzież i nauczycieli – opowiada Marek Stępski, dyrektor II LO.

Jak dodaje, w kampanii wyborczej męża, w której aktywnie uczestniczyła, w szkole nie było jej tylko przez jeden dzień. – Nikt w to nie chce uwierzyć, ale ja mam na to dowody – zapewnia.

Absolwentem II LO jest prezydent elekt, który w dniu zakończenia roku szkolnego odwiedził liceum. Agata Kornhauser-Duda powiedziała dziennikarzom, że jest jej przykro, iż od 1 września nie będzie już uczyć w tej szkole.– Spędziłam tu 17 lat, kocham tę szkołę – mówiła. Od września będzie na bezpłatnym urlopie.

„Nie miała litości”

Dyrektor Stępski zdradził, że Agata Duda wciąż jeszcze zagląda do szkoły, „bo tutaj czuje się, jak ryba w wodzie”. – Jej będzie tego brakowało, na sto procent – uważa.

– Ufam relacjom uczniów, a zwłaszcza absolwentów. To właśnie oni mówią, że jest sprawiedliwa. Były nawet takie przypadki, że jeżeli uczeń bardzo się starał i mu nie wychodziło, potrafiła poświęcić swój wolny czas, żeby na koniec mogła mu dać pozytywną ocenę. Wobec takich, którzy lekceważyli sobie zajęcia, nie miała litości – dodał.

teraz odtwarzane
Agata Kornhauser–Duda zamierza pracować w liceum do końca roku

43-letnia Agata Kornhauser-Duda jest absolwentką innego renomowanego krakowskiego liceum - rywalizującego z „Sobieskim” I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, gdzie chodziła do klasy ogólnej z rozszerzonym językiem niemieckim.

Maturę zdała w 1991 roku i wybrała germanistykę na UJ. Pracę magisterską napisała o twórczości niemieckiego pisarza, tłumacza i reżysera Horsta Bienka, pochodzącego z Gliwic, tak jak jej tata - poeta, prozaik, w czasach PRL opozycjonista, profesor UJ - Julian Kornhauser.

Przyszła pierwsza dama pożegnała się ze swoimi uczniami. Na zakończenie roku przyszedł też Andrzej Duda

zobacz więcej

Pierwsza dama poznała swojego przyszłego męża w trzeciej klasie liceum na imprezie urodzinowej kolegi - parą są od 1990 r. Ślub wzięli podczas studiów, w grudniu 1994 r.

Rok później na świat przyszła ich córka - Kinga, dziś studentka prawa na UJ. – Oni są przykładem, że różnice charakterów dobrze wpływają na związek. Agata jest bardziej introwertyczna, prezydent elekt jest ekstrawertykiem, ale u nich dobrze to współgra. Agata ceni prywatność. Wrażenie pewnego dystansu w sytuacjach publicznych nie ma odzwierciedlenia w serdeczności i radości podczas spotkań prywatnych – mówił Wojciech Kolarski, współpracownik i wieloletni przyjaciel Andrzeja Dudy i jego żony.

„Zaufałam Andrzejowi”. Żona kandydata PiS narratorką jego najnowszego spotu

Sztab Andrzeja Dudy zaprezentował nowy spot wyborczy kandydata PiS. Wspólnym zdjęciom kandydata PiS i jego żony towarzyszy na nagraniu wypowiedź...

zobacz więcej

Jak podkreślił, Agata Kornhauser-Duda przez całe życie funkcjonowała poza establishmentem.

– Z racji zawodu dobrze zna problemy nauczycieli, swoich uczniów i ich rodziców. Dzięki temu będzie pomocą dla prezydenta, tak jak była do tej pory w jego działalności politycznej. To wprowadzało pewien balans do jego życia. Nie groziła mu sytuacja, w której zapomina, skąd wyszedł – powiedział Kolarski.

Autonomia i niezależność

Dodał, że Agata Kornhauser-Duda jest „osobą skromną i powściągliwą”. – Mimo, że jest żoną polityka pnącego się po szczeblach kariery, zachowała autonomię, niezależność. Nie zmieniła swojego życia. Jako nauczycielka była profesjonalistką - wszyscy podkreślają, że jest odpowiedzialna, skrupulatna i wymagająca, ale sprawiedliwa.

Dla niej praca w szkole, to pasja. Nie mam wątpliwości, że jako pierwsza dama znajdzie sobie taką sferę, która będzie jej autonomicznym obszarem działalności, niezależnym od prezydenta – uważa Kolarski.

20 maja podczas konwencji „Dobra zmiana”Agata Kornhauser-Duda mówiła, że „oponenci cały czas się zastanawiają, kto stoi za Andrzejem Dudą i bardzo obawiają się pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego” i tego, że to on stoi za jej mężem.

– Nie wiem, dlaczego są tacy strachliwi - no z całym szacunkiem, panie prezesie, ja się pana nie boję – zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego. – Jedno jest pewne, niezależnie od wyniku wyborów i niezależnie od tych wszystkich ataków, to powiem państwu jedno - za Andrzejem stoję ja i moja córka. I tego nic nie zmieni – dodała.

Zachowanie niezależności

Andrzej Duda w materiałach wyborczych na stronie internetowej pisał: „Jestem szczęściarzem. Mam wspaniałą i mądrą żonę”.

– Agata Duda jest osobą niezależną. Jej życie nigdy nie było podporządkowane karierze męża, nie stała w drugim szeregu. Wspierała go w kampanii z wyboru, a nie z obowiązku. Sądzę, że tę niezależność będzie chciała zachować – mówił bliski współpracownik Andrzeja Dudy Marcin Kędryna.

teraz odtwarzane
Podziękowania Agaty Dudy

„Pierwsza córka” gwiazdą wyborów. Kim jest Kinga Duda?

– Dziękuję za te brawa, ale te brawa należą się wam, bo to wasza praca. Chcę powiedzieć jedno: dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w wyborach....

zobacz więcej

Agata Kornhauser-Duda nigdy nie należała do partii politycznej, nie zaangażowała się także w harcerstwo, które dla Andrzeja Dudy było ważną częścią życiowej aktywności - prezydent elekt należał do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun” im. Legionistów Polskich 1914 r. w strukturach ZHP (obecnie w ZHR).

Miłośniczka literatury

Pasją Agaty Kornhauser-Dudy jest literatura. Sięga po książki Isabel Allende, Maria Vargasa Llosy, Carlosa Ruiza Zafona, po kryminały Charlotte Link, Stiega Larssona i Marka Krajewskiego, a ze względów zawodowych stara się czytać literaturę niemieckojęzyczną w oryginale.

teraz odtwarzane
Spotkanie par prezydenckich w Belwederze

Politolog z UJ prof. Marek Bankowicz podkreśla, że w żadnym ustroju rola pierwszej damy nie jest określona w przepisach prawa.

– Istnieje pewnego rodzaju obyczaj, ale każda pierwsza dama zachowuje się tak, jak uważa za stosowne, wykonuje działania reprezentacyjne i angażuje się na różnych polach, korzystając ze swojego autorytetu, ale określonej roli ustrojowej nie ma – podkreślił. – Agata Duda w kampanii prezydenckiej w doskonały sposób spełniła swoje zadanie, wypowiadała się bardzo rozważnie, stała murem za mężem, podając różne uzasadnienia merytoryczne, dlaczego tak czyni – mówił prof. Bankowicz.

Prezydent Andrzej Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim. Złote wanny zostaną? Zdecyduje Pierwsza Dama

Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu stanie się na najbliższe lata domem prezydenta Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie portal...

zobacz więcej

„To nie będzie szara myszka”

Jego zdaniem Agata Kornhauser-Duda jest bardzo dobrze przygotowana do roli pierwszej damy i nada tej funkcji własne oblicze.

– Wszystko wskazuje, że Agata Duda jest osobą na bardzo wysokim poziomie intelektualnym, świetnie wyrobioną, mającą charakter i sporo do powiedzenia. To nie będzie pierwsza dama - szara myszka kryjąca się za plecami męża, ale postać bardzo wyrazista, choć, w moim przekonaniu, nigdy nie będzie aspirowała do udziału w aktywnej polityce, czy odgrywania roli nieformalnej pani wiceprezydent. To będzie pierwsza dama z klasą – ocenił prof. Bankowicz.

źródło:

Zobacz więcej