RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polski pilot MiG-a gwiazdą YouTube'a. „Trzeba się szkolić całe życie”

Ma już ponad 4 miliony odsłon na YouTube. Internauci docenili podniebne popisy kapitana Adriana Rojka na odrzutowcu MiG-29 podczas pokazów w Wielkiej Brytanii w trakcie Royal International Air Tattoo. – Trzeba się szkolić całe życie – mówił skromnie polski pilot w rozmowie z dziennikarzem TVP Info.

Jest moc! Staruszek MIG-29 wystrzelił w niebo jak rakieta

Staruszek, ale z werwą. Widzowie jednego z największych wojskowych pokazów „Royal International Air Tattoo” w Anglii byli pod wrażeniem możliwości...

zobacz więcej

Zamieszczony w internecie film z wyczynem Polaka powstał podczas pokazów lotniczych Royal International Air Tattoo (RIAT). To jedna z największych tego typu imprez na świecie. Co roku przylatują tam setki pilotów, aby zaprezentować swoje umiejętności. Wśród nich był Adrian Rojek. Jego wyczyny internauci i media okrzyknęły mianem spektakularnych. Kim jest niezwykły pilot?

– Zacząłem w aeroklubie śląskim, gdzie latałem na szybowcach. Następnie wstąpiłem do szkoły w Dęblinie. Inspiracją były historie naszych pilotów, którzy z dużym poświeceniem walczyli podczas II wojny światowej - opowiada Rojek w rozmowie z dziennikarzem TVP Info. O swoich umiejętnościach mówi skromnie. – Trzeba się szkolić całe życie – podkreśla.

„Paliwo możemy wypalić w 10 min”

Jak tłumaczy, maszyna, którą lata - MiG-29 to potężne urządzenie, które pali jak smok. - Na pokład zabieramy zwykle 4 i pół tony paliwa, a podczas pokazów około 3 ton – tłumaczy pilot.

– Wszystko zależy od zadania i wysokości. Możemy paliwo, które zabieramy na pokład, wypalić w 10 min., np. podczas pokazu walki manewrowej, można tez wykonać lot dłuższy niż półtorej godziny – mówi kapitan.

Kpt. Rojka i jego kolegów będzie można zobaczyć na wielu pokazach w Polsce. – Planujemy dwie duże imprezy. Pierwsza to defilada w Warszawie 15 sierpnia. Jeśli chodzi o pokazy to 22 i 23 sierpnia odbędzie się Airshow w Radomiu. To co można tam zobaczyć wygląda zupełnie inaczej niż w telewizji – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej