PILNE

Sejm przyjął wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Lodowce topnieją na potęgę! Najniższy poziom od 120 lat

Lodowce topnieją coraz szybciej (fot. flickr.com/ David Stanley)

Tak źle nie było od początku prowadzenia badań na ten temat. Lodowce na całym świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 lat. Proces ten zdecydowanie przyśpieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku – podaje w poniedziałek AFP, cytując raport „Journal of Glaciology”.

Lód na Półwyspie Antarktycznym topnieje w zastraszającym tempie. „Przekroczono punkt krytyczny”

Około 56 miliardów ton rocznie – o tyle zmniejsza się pokrywa lodowa na Półwyspie Antarktycznym. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu uważają, że...

zobacz więcej

Według udostępnionego w poniedziałek raportu światowej organizacji monitorowania lodowców (World Glacier Monitoring Service) w XXI wieku lodowce traciły rocznie od 50 do 150 cm ze swej powłoki.

Coraz szybciej

– To dwa do trzech razy więcej niż w analogicznym okresie w wieku XX – powiedział szef World Glacier Monitoring Service Michael Zemp.

Blisko miliard ludzi, zwłaszcza w Azji i Ameryce Łacińskiej uzyskuje ponad połowę wody pitnej dzięki sezonowemu topnieniu lodowców.

Wstępne dane z ostatnich pięciu lat, nieuwzględnione jeszcze w najnowszym raporcie, dowodzą, że proces szybkiego topnienia lodowców nabiera tempa.

Powierzchnia maleje

Jesienią 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Fryburga poinformowali, że ocieplenie klimatu sprawiło, iż powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała; w 2010 roku zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych – o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 roku.

Zmniejsza się nie tylko powierzchnia lodowców, ale także ich wolumen. Od 1973 r. szwajcarskie lodowce straciły 22,5 kilometra sześciennego lodu i firnu. Najszybciej topnieją lodowce w kantonie Ticino, w rejonie Engadyny i Suedbuenden.

źródło:

Zobacz więcej