Skandal aborcyjny w USA. Handlowano organami płodów?

Planned Parenthood jest pod ostrzałem działaczy antyaborcyjnych (fot. YouTube)

Największa amerykańska organizacja zajmująca się „świadomym rodzicielstwem” handluje organami usuniętych płodów? Tak wynika z trzeciego już nagrania wideo, ujawnionego przez antyaborcyjne Centrum na rzecz Postępu Medycznego. Wideo trafiło do sieci w czasie, kiedy Republikanie planują głosować nad cofnięciem finansowania federalnego dla organizacji.

Kongres USA: aborcja za własne pieniądze

zobacz więcej

Dziennikarz śledczy, podający się za przedstawiciela firmy zainteresowanej kupnem organów, spotkał się z dr Deborą Nucatolą pracującą dla Planned Parenthood. Nagranie z ukrytej kamery pokazuje lekarkę opisującą proces pozyskiwania organów od nienarodzonych płodów. Informuje ona, które rodzaje tkanek są najbardziej poszukiwane i jakie osiągają ceny.

Dziennikarze śledczy Centrum rozmawiali również z byłą pracownicą Stem Express – firmy skupującej ludzkie tkanki, współpracującej z Planned Parenthood. Holly O'Donnell zajmowała się pozyskiwaniem organów z martwych płodów usuwanych w klinice aborcyjnej. Myślała, że jej praca będzie polegać na pobieraniu krwi. Jednak instruktaż, któremu została poddana pierwszego dnia, rozwiał jej złudzenia.

USA: lekarz skazany za późne aborcje

Sąd w USA uznał za winnego zabójstw trojga dzieci lekarza, który dokonywał aborcji po dopuszczalnym przez prawo terminie. Jego proces na nowo...

zobacz więcej

„Strona nieczynna z powodu ataków ekstremistów”

Na portalu internetowym Planned Parenthood widnieje komunikat, że strona jest niedostępna z powodu „ataku ekstremistów”. Jest natomiast odesłanie do profilu facebookowego organizacji. Tam umieszczono nagranie wideo, na którym jej prezes Cecile Richards przekonuje, że wszystko co robi Planned Parenthood jest zgodne z prawem i etyką.

Ubolewa, że organizacja sprzeciwiająca się legalnej aborcji wykorzystała nagrany w tajemnicy film wideo by „wywołać skandal i skompromitować program ułatwiający kobietom darowanie tkanek usuniętego płodu na badania medyczne". Jej zdaniem zarzuty, jakoby Planned Parenthood czerpało jakiekolwiek korzyści z takich darowizn, są nieprawdziwe.

Klinika Planned Parenthood finansowana jest z budżetu federalnego. Otrzymuje rocznie ponad 500 milionów dolarów. W najbliższym czasie Republikanie zamierzają głosować nad cofnięciem dotacji dla tej instytucji.

źródło:
Zobacz więcej