Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ekstremiści podpalili kościół w Izraelu. „Jedynie ktoś, kto walczy z chrześcijaństwem, może nazywać się Żydem”

W podpalonym kościele znajduje się m.in. bezcenna mozaika przedstawiająca rybę i chleb (fot. Wikipedia/CC/Berthold Werner)

Dwóch żydowskich ekstremistów zostało w środę oskarżonych o podpalenie kościoła w Tabdze na północy Izraela. Według Ewangelii, to w tym miejscu doszło do cudownego rozmnożenia chleba i ryb.

Państwo Islamskie dociera do Izraela. Terroryści wystrzelili rakiety z Egiptu

Rakiety wystrzelone z egipskiego półwyspu Synaj spadły w piątek późnym wieczorem na południowy Izrael. Do ostrzału przyznał się egipski odłam...

zobacz więcej

W oświadczeniu izraelska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet napisała, że podejrzani to mężczyźni w wieku 19 i 20 lat. Jak pisze Szin Bet, są zwolennikami „ideologii ekstremistycznej”, uznającej, że „jedynie ktoś, kto walczy z chrześcijaństwem, (...) może nazywać się Żydem”.

Fałszywi bogowie

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Tyberiadzkim (Genezaret) został poważnie uszkodzony przez pożar z nocy 17 na 18 czerwca. Na ścianie ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący „oddawanie czci fałszywym bogom”.

Pozostający pod opieką benedyktynów kościół przy szlaku łączącym Galileę z Damaszkiem zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku. Z pożaru, który zniszczył dach, ocalała odrestaurowana posadzka z V wieku ze słynną mozaiką przedstawiającą kosz z bochenkami chleba i dwie ryby.

Alarm rakietowy w Dniu Niepodległości Izraela. Tym razem bez ofiar

Bojownicy ze Strefy Gazy wystrzelili w czwartek, po raz pierwszy w tym roku, pociski rakietowe na terytorium Izraela – poinformowały tamtejsze...

zobacz więcej

Tabga, cel pielgrzymkowy chrześcijan, to dolina na wysokości ok. 210 m n.p.m. na północno-zachodnim brzegu Jeziora Genezaret. Obok cudu bochenków tradycja umiejscawia tam kazanie na Górze oraz ukazanie się apostołom zmartwychwstałego Jezusa i przekazanie władzy Piotrowi. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb odwiedza codziennie 5 tys. pielgrzymów.

Świątynie pod ostrzałem

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 motywowanych nienawiścią ataków na różne świątynie.

źródło:

Zobacz więcej