Zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u? Kasy protestują. „KNF jest niewiarygodna”

Władze Wielkopolskiej SKOK przekonywały na konferencji, że ich sytuacja finansowa jest dobra (fot. PAP/Adam Warżawa)

Komisja Nadzoru Finansowego nie wierzy w sprawozdania finansowe sporządzone przez SKOK-i i zamierza wprowadzić zarząd komisaryczny do kolejnej Kasy – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Władze Kasy Stefczyka i Wielkopolskiej SKOK przekonywały na wtorkowej konferencji prasowej, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Wystąpiły do Komisji o wstrzymanie rozstrzygnięć tłumacząc, że KNF „nie ma żadnego mandatu do prowadzenia postępowań”.

„PiS broni SKOK–ów jak niepodległości. Mogą się na tym mocno przejechać, to wielomiliardowa afera”

– PiS ma trochę to do siebie, że umie wyszukiwać cudze błędy, w sobie tych błędów nigdy nie znajduje, a nawet jak znajdzie to nie potrafi się do...

zobacz więcej

Przepychanka Komisji Nadzoru Finansowego ze SKOK-ami trwa w najlepsze. Jedni próbują przekonać drugich, jaki jest faktyczny stan finansowy Kasy Stefczyka i Wielkopolskiej SKOK.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej SKOK-ów z udziałem władz Kasy Stefczyka i Wielkopolskiej SKOK, ich prezesi zapewniali, że sytuacja jest znacznie lepsza, niż wynika to z wypowiedzi przedstawicieli KNF i rządu. Komisja Nadzoru Finansowego natomiast przekonuje, że sprawozdania finansowe nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji Kasy.

Według informacji, do których dotarła „Gazeta Wyborcza” podczas wtorkowego posiedzenia KNF poświęconego Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym, miała zapaść decyzja o wprowadzeniu zarządu komisarycznego w kolejnym SKOK-u.

Bierecki ws. SKOK-ów. „Jestem wyłącznie powiernikiem majątku”

– Amerykańska fundacja przekazała pieniądze, nie spółce Biereckiego, tylko na prowadzenie Spółdzielczego Instytutu Naukowego, który jest prowadzony...

zobacz więcej

Najpierw doręczenie postanowienia

Rzecznik KNF zaznaczył, że gdyby taka decyzja miała zapaść, to z jej ujawnieniem wstrzyma się do czasu doręczenia postanowienia zarządowi Kasy i przejęcia władzy przez komisarza. Jak zaznaczył rzecznik, taki tryb działania wprowadzono po to, by zarządy nie utrudniały komisarzom przejęcia władzy, np. blokując się w siedzibie.

„KNF jest niewiarygodna i nie ma żadnego mandatu do prowadzenia postępowań” – napisała w oświadczeniu Krajowa SKOK, która wystąpiła do Komisji o wstrzymanie rozstrzygnięć. KNF nie odniosła się do tych zarzutów.

„Duda wściekle broni SKOK-ów” „Ta sprawa ma przysłonić wielkie afery, które wiążą się z obozem władzy”

zobacz więcej

Min. Szczurek: SKOK-i jak piramida finansowa

W 2013 r. Kasy Stefczyka twierdziły, że w odróżnieniu od innych SKOK-ów, ich Kasa jest w dobrej kondycji finansowej, osiągając 10 mln zł zysku. Ze sprawozdania finansowego KNF wynika natomiast, że członkowie Kasy zalegają jej ze spłatą 1,3 mld zł, czyli 33 proc. udzielonych pożyczek.

W ubiegłym roku na zlecenie Komisji bilanse Stefczyka i czterech innych dużych Kas za 2013 r. badała firma audytorska Deloitte Polska. Wyniki tej kontroli przypomniał w ubiegłym tygodniu w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek. Mówił, że każda z badanych Kas miała ujemne fundusze własne i w 2013 r. była niewypłacalna. Porównał SKOK-i do piramidy finansowej.

źródło:
Zobacz więcej