RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zniknie Stargard Szczeciński, pojawią się nowe miasta na mapie Polski. „To spełnienie aspiracji lokalnej społeczności”

Status miasta nadano m.in. Pieszycom z woj. dolnośląskiego (fot. TVP Info)
Status miasta nadano m.in. Pieszycom z woj. dolnośląskiego (fot. TVP Info)

Pięć miejscowości: trzy w woj. lubelskim i po jednej w Wielkopolsce i woj. dolnośląskim, decyzją rządu otrzymało status miasta. Utworzone będą dwie nowe gminy, a granice kilku miast i gmin zmienione. Z kolei miasto i gmina Stargard Szczeciński zmienią swą dotychczasową nazwę. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Stargard jeszcze Szczeciński, ale już niedługo. „Byliśmy przytłoczeni nazwą”

Stargard Szczeciński (woj. zachodniopomorskie) chce zrezygnować z drugiego członu nazwy; od przyszłego roku miasto planuje zostać tylko Stargardem....

zobacz więcej

O rozporządzeniach ws. nowych miast i gmin oraz zmian granic administracyjnych, wydanych we wtorek przez Radę Ministrów na posiedzeniu we Wrocławiu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Z początkiem przyszłego roku zmienią się siedziby dwóch gmin w województwie zachodniopomorskim w powiecie stargardzkim - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd zdecydował, że gmina o statusie miasta Stargard Szczeciński zmieni się na gminę o statusie miasta Stargard, a gmina Stargard Szczeciński na gminę Stargard.

Towarzystwo Przyjaciół Stargardu zabiegało o zmianę nazwy miasta od 16 lat tłumacząc, że przymiotnik został dodany w 1950. Samorząd przekonywał już wcześniej, że obecna nazwa budząca skojarzenia ze stolicą Pomorza Zachodniego ogranicza miasto.

Przeszkodą we wcześniejszej zmianie nazwy były obawy o koszty z tym związane. Zwolennikom krótszej nazwy Stargard z pomocą przyszła znowelizowana 25 czerwca br. ustawa o samorządzie gminnym. Jej zapisy zwalniają mieszkańców z konieczności wymiany praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, które nie tracą ważności po zmianie.

W Polsce przybywa... wieśniaków; miasta się wyludniają

Bogacący się Polacy uciekają od miejskiego zgiełku – pisze „Rzeczpospolita”. Liczba mieszkańców wsi wyraźnie wzrosła.

zobacz więcej

Nowe miasta

Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Cztery z tych miejscowości już w przeszłości miały prawa miejskie, które utraciły. Obecnie pełnią funkcje miejskie, mają odpowiednią infrastrukturę (kanalizacja, wodociągi, sieć gazowa, oczyszczalnie ścieków), a ich mieszkańcy w większości utrzymują się z działalności pozarolniczej.

W przypadku Pieszyc rząd zatwierdził zmianę polegającą na tym, że od obecnego miasta odłączona zostaną miejscowości Rościszów, Kamionki, Piskorzów, Bratoszów, a po zmianie granic administracyjnych od 1 stycznia 2016 r. status gm. Pieszyce zmieni się z miejskiej na miejsko-wiejską. Dokonanie zmiany wymagało najpierw odebrania statusu miasta gm. Pieszyce, następnie nadania statusu miasta miejscowości Pieszyce oraz określenia jego granic.

Jako miasto mamy szanse ubiegania się o środki z unijnych programów, np. Polska Wschodnia, przeznaczonych dla małych miast liczących do 15 tys. mieszkańców

Chocz i Stopnica to już nie wsie. „Wiadomości” odwiedziły najmłodsze polskie miasta

Wbrew pozorom nie trzeba wielkich historycznych zmian, by uczniowie musieli na nowo uczyć się geografii. Na mapie Polski pojawiły się właśnie dwa...

zobacz więcej

Zmiany poprzedzone zostały konsultacjami wśród mieszkańców, którzy w znacznej większości wyrazili na nie zgodę.

Lubycza Królewska, położona na południowo-wschodnim krańcu woj. lubelskiego, niedaleko przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem, w przeszłości była już miastem - prawa miejskie uzyskała w 1759 r. i utrzymała je przez prawie 200 lat. Na przełomie XIX i XX w. funkcjonowały tu m.in fabryki zapałek i konserw jarzynowych. Miasteczko zamieszkiwało wtedy ok. tysiąca osób, z czego 92 proc. stanowili Żydzi. Podczas II wojny św. miasto zostało zniszczone, w latach 50. XX w. odbudowano je.

Starania o status miasta dla Lubyczy Królewskiej miejscowy samorząd prowadził od 2012 r. Wójt gminy Tomasz Leszczyński powiedział, że chodzi nie tylko o historię i prestiż, ale i wymierne korzyści. – Jako miasto mamy szanse ubiegania się o środki z unijnych programów, np. Polska Wschodnia, przeznaczonych dla małych miast liczących do 15 tys. mieszkańców – powiedział.

Miasto, które nowymi granicami administracyjnymi obejmie też przyległe miejscowości Dęby oraz Zatyle-Osada, będzie zamieszkiwać ok. 2,6 tys. osób.

Uczynienie z Urzędowa miasta automatycznie nie przynosi dobrobytu (...) Jest to jednak spełnienie aspiracji lokalnej społeczności

Szejkowie chcą zbudować dzielnicę w polskim mieście. „Są gotowi zrealizować największą inwestycję na świecie”

Gigantyczną inwestycję chcą przeprowadzić w Polsce Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak podaje „Puls Biznesu”, szejkowie chcą wybudować w jednym z...

zobacz więcej

Urzędów - położony na zachodzie Lubelszczyzny - prawa miejskie uzyskał w 1405 r. W 1474 r. był siedzibą władz powiatu. W XVI i XVII w. miał prawo wyboru 2 posłów do sejmu w Warszawie. Tu odbywały się sejmiki województwa lubelskiego. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej przestał istnieć powiat urzędowski, a w 1869 r. Urzędów utracił prawa miejskie.

Inicjatywa przywrócenia miejscowości statusu miasta wyszła od Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej - podał wójt Urzędowa Jan Woźniak. – Uczynienie z Urzędowa miasta automatycznie nie przynosi dobrobytu, bo na dobrobyt trzeba pracować. Jest to jednak spełnienie aspiracji lokalnej społeczności – powiedział.

W granicach administracyjnych Urzędowa od 1 stycznia 2016 r. mieszkać będzie 1,7 tys. osób, co stanowi ponad 19 proc. mieszkańców całej gminy.

Nowe gminy, zmiany granic miast i gmin

Rząd zdecydował też o powstaniu dwóch nowych gmin. W woj. małopolskim, w pow. limanowskim zostanie utworzona gmina Szczawa, która powstanie przez wyłączenie z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Siedzibą władz gminy będzie miejscowość Szczawa. Druga nowa gmina to Grabówka w woj. podlaskim, która powstanie poprzez wyłączenie z gminy Supraśl. Siedzibą władz nowej gminy będzie miejscowość Sobolewo.

Rozporządzenie Rady Ministrów określa też zmiany granic administracyjnych innych miast i gmin. Z początkiem przyszłego roku zmienią się granice miast: Żarów (woj. lubelskie), Brzesko (woj. małopolskie), Pilawa (woj. mazowieckie), Jarocin i Jaraczewo (woj. wielkopolskie), Nowogard i Mieszkowice (woj. zachodniopomorskie).

Zmienione granice administracyjne będą też obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. w gminach: Gozdnica (woj. lubuskie), Węgliniec (woj. dolnośląskie), Jednorożec i Krasnosielec (woj. mazowieckie), Orzesze i Kobiór (woj. śląskie), Szczecin i Goleniów (woj. zachodniopomorskie).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej