RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielki Brat w Domu Bożym. Kościoły inwestują w systemy rozpoznawania twarzy

Firma nie ujawnia jakim wspólnotom religijnym sprzedała dotychczas swój system (fot. Getty/Dan Kitwood)

Firma Churchix oferuje wspólnotom wiernych na całym świecie specjalne oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. Ma ono pomóc w sprawdzaniu „listy obecności” w czasie mszy. Na kupno systemu zdecydowało się już ok. 40 kościołów – informuje amerykański „Washington Post”.

Szafarz-junior z winem mszalnym. Dziewięciolatki mogą udzielać komunii w Kościele anglikańskim

Dzieci powyżej dziewiątego roku życia mogą udzielać komunii pod postacią hostii i wina – uznał synod Kościoła Anglii, głównego kościoła...

zobacz więcej

Zasada działania podobnych systemów jest dosyć prosta – kamery lub aparaty wykonują zdjęcia twarzy ludzi, które następnie porównywane są z zawartością bazy danych. Specjalny algorytm jest w stanie rozpoznać poszczególne osoby i przyporządkować je do wzorca z bazy. W ten sposób działają m.in. popularne serwisy do obsługi zdjęć, która automatycznie rozpoznają naszych znajomych na zdjęciach.

Teraz podobne systemy doczekały się nowego, dość zaskakującego zastosowania. Służą do rozpoznawania uczestników wydarzeń religijnych. Na razie z oferty firmy Churchix skorzystało 40 wspólnot religijnych, z czego osiem w Stanach Zjednoczonych.

Dzięki zastosowaniu systemu możliwe jest ustalenie, kto i jak często pojawia się w kościele. Jeżeli wierny nagle przestanie przychodzić, duchowni będą mogli skontaktować się z nim i spytać o powody absencji lub nakłonić do powrotu do regularnego uczestnictwa w wydarzeniach religijnych. Duchowni liczą także, że nowa technologia pomoże im w utrzymaniu bliższego kontaktu z wiernymi.

źródło:
Zobacz więcej