RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pluton za mgłą i w kolorze. NASA pokazuje nowe zdjęcia

Sonda New Horizons przesłała na Ziemię niesamowite zdjęcia Plutona. Widać na nich atmosferę planety karłowatej, malowniczo podświetloną przez słońce. NASA pokazała także kolorowe zdjęcia Plutona.

Lodowe góry i „Mordor”. NASA pokazała zdjęcia z przelotu New Horizons. „Pluton nie rozczarował”

Tego świat dotąd nie widział. Sonda New Horizons przesłała najnowsze zdjęcia z przelotu nad Plutonem, które na specjalnej konferencji...

zobacz więcej

Sonda najbliżej Plutona znalazła się 14 lipca. Cały czas trwa odbieranie i analizowanie zebranych wówczas danych. Sonda wykonała m.in. zdjęcie planety w momencie, gdy Słońce znajdowało się bezpośrednio za nią. W efekcie powstała niesamowita fotografia, na której widać delikatną mgiełkę otulającą Plutona. Jak tłumaczą naukowcy, są to warstwy atmosfery planety.

W piątek NASA opublikowała także kolorowe zdjęcie Plutona. Nie jest to jednak autentyczna fotografia, lecz grafika zrobiona na bazie czarno-białego zdjęcia wykonanego przez New Horizons. Naukowcy dzięki analizie zebranych przez sondę danych byli w stanie „pokolorować” fotografię w taki sposób, by możliwie wiernie odzwierciedlała ona rzeczywisty wygląd Plutona.

Astronomów zainteresowały także ślady tafli lodu, które pływają po powierzchni planety. Ich zdaniem może to dowodzić, że na Plutonie wciąż zachodzą procesy geologiczne.

Sonda New Horizons została wysłana w przestrzeń kosmiczną w styczniu 2006 roku. Do Plutona zbliżyła się w połowie lipca, zatem podróż na kraniec Układu Słonecznego zajęła jej 9,5 roku.

Pluton został odkryty w 1930 roku. Jako pełnoprawna planeta funkcjonował do sierpnia 2006 roku. Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała wówczas, że Pluton nie spełnia nowych kryteriów planety. Zdegradowano go do miana planety karłowatej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej