SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Komorowski: bezpieczeństwo musi kosztować. Od 2016 r. 2 proc. PKB na obronność

– To dla mnie ogromna satysfakcja móc podpisać nowelizację własnej ustawy z 2011 r., ustawy którą przeprowadzałem wtedy jako minister obrony narodowej przez polski Sejm. Dzisiaj mogę stwierdzić, że warto być konsekwentnym w sprawach bezpieczeństwa, obronności oraz finansowania poziomu modernizacji polskich sił zbrojnych – powiedział prezydent. Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę, która od 2016 r. podniesie wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB.

Obecnie ustawa o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych nakazuje przeznaczanie na wojsko minimum 1,95 proc. PKB.

Przy podpisaniu dokumentu obecny był szef MON Tomasz Siemoniak.

– Dzięki powiązaniu wydatków obronnych z PKB udało się sfinansować ambitne programy modernizacyjne, ich zwiększenie to przykład dla sojuszników i odpowiedź na działania Rosji – powiedział Bronisław Komorowski.

Ambitne programy modernizacyjne

Prezydent zaznaczył, że dzięki powiązaniu wydatków obronnych z PKB udało się sfinansować ambitne programy modernizacyjne, jak np. zakup samolotów F-16. Jego zdaniem był to także dobry przykład dla innych krajów.

– Powołując się na polskie doświadczenia i wysiłek, mogłem przekonać skutecznie także liczącą się część sojuszników z tak zwanej flanki wschodniej NATO. Udało się przekonać, praktycznie wszystkich, do bliżej albo dalej idących deklaracji o podniesieniu poziomu finansowania własnych sił zbrojnych – powiedział prezydent.

Przypomniał, że jeszcze przed kilku laty zachodnie kraje NATO deklarowały zmniejszenie wydatków na wojsko. Przywrócenie 2 proc. PKB na obronność to – podkreślił – zwycięstwo zdrowego rozsądku w skali całego sojuszu. To także najlepsza, choć nieadekwatna odpowiedź na zwiększenie wydatków wojskowych przez Rosję – ocenił.

NATO nie będzie bezradne

Zdaniem Komorowskiego w odpowiedzi na działania Rosji NATO musi wysyłać sygnały, że odpowiedzią sojuszu nie będzie bezradność, lecz jak najbardziej mądre wydawanie pieniędzy na obronność.

Komorowski wyraził satysfakcję z podpisania nowelizacji do ustawy uchwalonej w 2001 r., kiedy był ministrem obrony.

Jak mówił, warto być konsekwentnym. – W sprawach bezpieczeństwa i obronności, także w sprawach finansowania poziomu modernizacji polskich sił zbrojnych, starałem się być konsekwentny przez całe moje polityczne życie – powiedział prezydent.

Zgoda sił politycznych w kwestii obronności

Podkreślił, że uchwaleniu ustawy w 2001 r., jak i teraz jej nowelizacji, towarzyszyła zgoda głównych sił politycznych i „zrozumienie, że obronność, a więc także bezpieczeństwo, muszą kosztować”.

– Cieszę się, że w porę udało się przekonać wszystkie środowiska polityczne w 2001 r. do konieczności zwiększonego wysiłku państwa polskiego na rzecz modernizacji sił zbrojnych, co nie było łatwe – powiedział Komorowski. Dodał, że cieszy się, iż ustawa, która jest nowelizacją rządową, ale też ustawą, o którą zabiegał w sensie politycznym, „została przeprowadzona przy większej czy mniejszej akceptacji, a przynajmniej bez protestów, a więc ze zrozumieniem środowiska politycznego”.


Ustawa podnosząca wydatki obronne do podpisu prezydenta

Podpisana dziś ustawa to realizacja ustaleń podjętych na ubiegłorocznym szczycie NATO w Newport. Wcześniej wielokrotnie o konieczności zwiększenia wydatków na armię mówił prezydent Komorowski, a także przedstawiciele rządu.

MON szacuje, że po wprowadzeniu nowych przepisów wydatki obronne wzrosną o około 1 mld zł rocznie.

Zwiększenie wydatków obronnych zapowiedziała w październikowym exposé premier Ewa Kopacz. Uchwalona ustawa powstała z połączenia projektów rządowego oraz dwóch poselskich przedłożonych przez PiS i PSL.

O zwiększeniu wydatków obronnych do poziomu co najmniej 2 proc. PKB mówili w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski oraz premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Podniesienie udziału wydatków obronnych w PKB to także wypełnienie zobowiązań z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport. Sojusznicy zadeklarowali wtedy, że państwa, które wydają na obronność mniej, osiągną poziom 2 proc. PKB w ciągu 10 lat.


Po szczycie NATO w Newport. Co zyskała Polska?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny (fot. PAP/Leszek Szymański)
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny (fot. PAP/Leszek Szymański)

źródło:
Zobacz więcej