RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Nie mogłem udawać, że na pewne pytania nie odpowiadam. Moje poglądy były znane od lat”

– Nie mam nic przeciwko małżeństwom homoseksualnym, ale na gruncie naszej konstytucji jest to nieosiągalne – powiedział TVP Info Adam Bodnar wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w programie „Gość poranka”. Bodnar, który przez opozycję uważany jest za kandydata ze zbyt „skrajnymi poglądami politycznymi”, nie wycofuje się ze swoich słów o legalizacji małżeństw homoseksualnych i adoptowaniu przez nich dzieci tłumacząc, że jego poglądy były „znane od lat”.

Adam Bodnar zostanie rzecznikiem praw obywatelskich? Jest oficjalny wniosek PO

zobacz więcej

– Fundacja od lat uczestniczyła w programie monitorowania kandydatów na różne urzędy. Sam podpytywałem osoby o różne kwestie, w tym światopoglądowe. W sytuacji, kiedy zmieniłem rolę nie mogłem udawać, że na pewne pytania nie odpowiadam – powiedział TVP Info Adam Bodnar wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kandydat na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w programie „Gość poranka”.

Adam Bodnar, którego kandydaturę na RPO popiera Platforma Obywatelska ze względu na swój światopogląd uznawany jest za postać kontrowersyjną. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział TVP Info, że poglądy Bodnara są „zbyt skrajne”. Kandydat nie wypiera się swoich słów o małżeństwach homoseksualnych i adoptowaniu przez nich dzieci. – Ze względu na to, że moje poglądy są znane, to tym bardziej jestem teraz pod kontrolą społeczną – powiedział Bodnar.

Zaznaczył również, że pomimo iż nie ma nic przeciwko tego typu małżeństwom to „na gruncie naszej konstytucji jest to nie wykonalne”. – Należałoby zmienić artykuł osiemnasty konstytucji, który mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rzecznik ma zajmować się prawami jednostki, a nie zasadami konstytucyjnymi – powiedział Bodnar.

teraz odtwarzane
Bodnar: „Chcialbym, żeby obywatele mieli łatwiej przed sądami”

Pomoc obywatelom

Bodnar stwierdził, że jeżeli zostanie wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich to będzie pracował nad tym, aby „różne procedury, dzięki którym obywatele mogą dochodzić swoich praw lepiej funkcjonowały”.

– Chciałbym, żeby obywatele mieli łatwiej przed sądami – powiedział Bodnar. Zapewnił, że narzędzia, którymi zamierza się w tym celu posługiwać to głównie  „przystępowanie do postępowań sądowych, które już się toczą”.

Kandydat zapowiedział, że zamierza również ściślej współpracować z organizacjami pozarządowymi. Blisko pięćdziesiąt z nich, w tym m.in. Fundacja Panoptykon i Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego udzieliło niedawno Bodnarowi swojego poparcia.

– Zaproponowałem, że rzecznik powinien w ciągu roku odbywać szesnaście spotkań konsultacyjnych z organizacjami, nie tylko żeby się dowiedzieć, co te organizacje robią i jakie problemy dostrzegają, ale też w pewnym sensie wzmocnić ich misję na rzecz praw człowieka – powiedział Bodnar.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej