RAPORT

Pogarda

Straciła nogę, ale ZUS zabrał jej rentę. „Ma pani przecież dwie ręce”

Najnowsze

Popularne

Chociaż z powodu choroby nowotworowej amputowano jej nogę, dla ZUS jest... zdrowa jak ryba. Samotnie wychowująca dziecko 24-letnia Ewa Lemankiewicz ze wsi Osowo koło Słupska (woj. pomorskie) niedawno straciła rentę socjalną. Lekarz uznał bowiem, że kobieta do pracy nie potrzebuje dwóch nóg. Wystarczą dwie ręce.

Tak mało rencistów jeszcze nie było. ZUS coraz częściej odmawia przyznania świadczenia

Liczba rencistów po raz pierwszy w Polsce spadła poniżej miliona – informuje „Gazeta Wyborcza”. ZUS coraz częściej odmawia przyznania renty, a...

zobacz więcej

Przedłużenie renty zależało od opinii wydanej przez lekarza-orzecznika. Lemankiewicz była przekonana, że spotkanie z nim będzie jedynie formalnością. Stało się jednak inaczej.

Ma zdrowe ręce

– Lekarka stwierdziła, że mam zdrowe ręce, więc nadaję się do pracy i mam się o nią starać. Powiedziała też, że po moim odwołaniu od tej decyzji na pewno dołoży wszelkich starań, żebym renty nie otrzymała – powiedziała TVP Info Ewa Lemankiewicz.

Czy poradziłaby sobie w pracy? Tego nie wiadomo – na razie nie może jej znaleźć. – Półtora miesiąca dzwoniłam po różnych zakładach chronionych, ale odpowiedź zawsze była jedna: powinnam mieć rentę i nie nadaję się do pracy – podkreśliła kobieta.

Pozbawienie niepełnosprawnej samotnej matki renty oburzyło większość mieszkańców Osowa. – Pijakom dają rentę, a niepełnosprawnej matce z dzieckiem zabierają. To jak ona ma żyć? – pytają.

Pijakom dają rentę, a niepełnosprawnej matce z dzieckiem zabierają

ZUS się broni

Słupski odział ZUS nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. – Lekarz orzekający zgodnie z zasadami orzecznictwa lekarskiego, orzekł, że ta pani nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Dlatego ustało jej prawo do renty socjalnej – tłumaczy Danuta Rosiak, rzeczniczka prasowa ZUS w Słupsku.

W obronie niepełnosprawnej młodej matki stanęła gmina Kępice, w której leży Osowo. Urzędnicy pomogą jej napisać odwołanie. Spór o rentę prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej