Wiemy, dlaczego rozbiła się rakieta Falcon 9. Zawiniła wadliwa podpora

Rakieta Falcon 9 uległa katastrofie (fot. twitter.com/engadged)

Uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem spowodowało 28 czerwca katastrofę rakiety nośnej Falcon 9 – poinformowała w poniedziałek firma SpaceX, dostarczająca zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Fatalny start Dragona, rakieta Falcon 9 eksplodowała w trzeciej minucie lotu. Zobacz film

Niepowodzeniem zakończyło się wystrzelenie bezzałogowego statku kosmicznego Dragon z przylądka Canaveral na Florydzie. Według NASA, rakieta Falcon...

zobacz więcej

– Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy – powiedział założyciel i prezes SpaceX, miliarder Elon Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Zbiornik eksplodował

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– W przyszłości będziemy dokładnie sprawdzać każdy taki element – zapowiedział Musk. Poinformował, że kolejnego startu statku Dragon na ISS należy spodziewać się nie wcześniej niż we wrześniu.

Była to już trzecia w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na ISS. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences. W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.


NASA, po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców, korzysta z usług prywatnych firm - SpaceX i Orbital Sciences – którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

źródło:

Zobacz więcej